Anafi̇laksi̇

Anafilaktik şok pek çok organ sistemini etkileyebilen şiddetli, ani bir alerjik reaksiyondur. Ciddi ve yaşamı tehdit etme potansiyeli olan bir problemdir.

Anafilaktik şokun şiddeti yüksek olduğunda bebeğin solunum yolu daralabilir, şişebilir ve kan basıncı soluk almasını zorlaştıracak şekilde düşebilir. Anafilaktik şok daha ziyade çocuklarda görülür, bebeklerde yaygın olmamakla birlikte nadir de değildir.Bebeğimde İSPA olabilir mi?

Bebeklerde anafilaktik şokun en önemli tetikleyicilerinden biri besinlere karşı alerjik reaksiyon (İSPA gibi) göstermedir. Diğer tetikleyiciler böcek sokması, ilaçlar ve lateks (örneğin;eldiven) olabilir. Belirtiler çok ani gelişebilir ve hızlıca kötüleşebilir. Bebeğinizde anafilaktik şok olduğunu düşünüyorsanız hemen hastanelerin acil servislerine başvurmalısınız.Bebeğinizde vücudun diğer bölümlerini etkileyebilen diğer belirtileri de fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili sık görülen belirtileri kolayca anlamak için belirti kontrol listesini kullanabilirsiniz.


Belirti kontrol listesi bebeğinizde inek sütü ile ilişkili olabilecek tüm belirtileri seçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra doktorunuzla konuşabilirsiniz. Her durumda bebeğinizin sağlığı ile ilgili şüphe veya endişeniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.


İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ


Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.