Anne sütünün bebek için en iyi besin olduğuna inanıyoruz. Anneler ve aileler doktora danıştıklarında bebeğin sağlık durumu nedeniyle optimal anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığını görürler. Bu durumda bebeğe beslenmesinde özel tıbbi durumlar için hazırlanmış mamalar hayati rol oynar. Anne sütü yerine geçen mamaların sağlanması konusunda Nestlé Health Science olarak bir sorumluluğumuz vardır.

Bu web sitesi inek sütü proteini alerjisinin yönetimi ve beslenme çözümleri sunmayı amaçlar. Bu web sitesine devam ederek Nestlé Health Science’in kendi isteğinizle bilgi sunduğunu kabul etmiş olursunuz.

Sağlık Profesyoneli misiniz veya ebeveyn misiniz?


Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.

Sağlık Profesyoneli misiniz?

Eğer sağlık profesyoneliyseniz lütfen sayfayı ziyaret etmek için "EVET"i, değilseniz "HAYIR" ı tıklayınız.

Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.
bg
İSPA’nın tanısı
ERKEN VE KESİN TANI ÖNEMLİDİR.

İnek sütü protein alerjisi (İSPA), farklı ve spesifik olmayan bulguları ve belirtileri olan ve genellikle yanlış teşhis veya gecikmiş teşhisle sonuçlanabilen bir durumdur. İSPA’nın erken tanısını destekleyecek kılavuz ve testler mevcuttur.


COMİSS® FARKINDALIK TESTİ

CoMiSS® farkındalık testi yazılı ve online olarak temin edilebilir.

CoMiSS®

Önde gelen uzmanlar, doktorların İSPA’ya işaret edebilecek spesifik olmayan bulguları ve belirtileri fark etmesine yardımcı olmak üzere, kullanımı kolay ve hızlı bir test olan İnek Sütü İlişkili Belirti Skorunu (CoMiSS®) 1 geliştirmiştir.

CoMiSS® hakkında daha fazla bilgi
CoMiSS® farkındalık testi yazılı ve online olarak

CoMiSS® farkındalık testi

Eğer hastanızın İSPA ile ilişkili olabileceğini düşündüğünüz belirtileri varsa, değerlendirme yapmak için CoMiSS ® testini kullanın.
CoMİSS® TESTİ
curve
İSPA’nın tanısı

Tanı yolundaki adımlar

Asıl hedef tanı sürecini kısaltmak ve hasta yükünü azaltmaktır. Bu hedefe ulaşmak için birkaç aşama gereklidir: bebeğin belirtilerini ve aile öyküsünü sorgulamak, tanı testleri uygulamak ve eliminasyon diyeti ile bunu takiben besin yükleme testi ile tanıyı doğrulamak.

1. ADIM : BELİRTİLER VE AİLE ÖYKÜSÜ

2. ADIM : TANI TESTLERİ

3. Adım : Tanının doğrulanması

1. Adım
BELİRTİLERİ VE AİLE ÖYKÜSÜNÜ İNCELEYİN

İlk adım İSPA ile ilişkili olabilecek bulguların ve belirtilerin belirlenmesidir. Atopik hastalıklar bakımından aile öyküsünün alınması da önemlidir. Çünkü alerjik hastalığı olan ailelerde alerji riski daha yüksektir.

BULGULAR & BELİRTİLERİ CoMİSS® TESTİ
2. Adım
Tanıya doğru

MEVCUT TANI YÖNTEMLERİ

Farklı türde İSPA’ları tespit edecek prosedür azdır. Eliminasyon diyeti ve bunu takiben yapılan besin yükleme testi kılavuzlarda altın standart tanı testi olarak önerilmektedir. 2,3 Bunların dışındaki testlerin hiç biri kesin tanı koyduramaz.

test

3. Adım
Tanıyı doğrulayın
Infografik eliminasyon diyeti ve besin yükleme testi

ELİMİNASYON DİYETİ VE BESİN YÜKLEME TESTİ

Eliminasyon diyeti, bebek beslenmesinden inek sütü proteininin (İSP) çıkarılması demektir. Bu da eğer anne emziriyorsa, annenin beslenmesinden de İSP’nin çıkarılması anlamına gelmektedir.

Bebek beslenmesinden inek sütü proteini çıkarılmasına rağmen belirtiler gerilemiyorsa, durum büyük olasılıkla İSPA değildir. Eğer belirtiler düzeliyorsa genellikle ağız yoluyla inek sütü proteini içeren besin yükleme testi yapılarak tanı doğrulanır.4,5

İSPA doğrulandığında, tedavi amacıyla eliminasyon diyeti mutlaka uygulanmalıdır.

TANI VE TEDAVİYE İLİŞKİN KILAVUZLAR

İSPA’nın tanı ve tedavisine yönelik ayrıntılı bilgiye European Society of Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN) (Avrupa Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Derneği) ve European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI) (Avrupa Alerji ve Klinik İmmünoloji Akademisi) kılavuzlarından ulaşabilirsiniz..2,4

ESPGHAN Kılavuzunu okuyun
EAACI Kılavuzunu okuyun

KAYNAKLAR

  1. Vandenplas Y, et al. A workshop report on the development of the Cow’s Milk-related Symptom Score awareness tool for young children. Acta Paediatr. 2015;104(4):334–9.
  2. Koletzko S, et al. Diagnostic approach and management of cow’s-milk protein allergy in infants and children: ESPGHAN GI Committee practical guidelines. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2012;55(2):221–9.
  3. Luyt D, et al. BSACI guideline for the diagnosis and management of cow’s milk allergy. Clin Exp Allergy. 2014;44(5):642–72.
  4. Muraro A, et al. EAACI Food Allergy and Anaphylaxis Guidelines: diagnosis and management of food allergy. Allergy. 2014;69:1008–25.
  5. Vandenplas Y, et al. Guidelines for the diagnosis and management of cow’s milk protein allergy in infants. Arch Dis Child. 2007;92:902–8.


ÖNEMLİ NOT: Anneler bebeklerinde inek sütü protein alerjisi olsa bile emzirmeye devam etmeye teşvik edilmelidir. Bu da annenin kendi beslenmesinde süt ve süt ürünlerini tamamen çıkarması ile mümkündür. Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir ürün kullanılacaksa bu mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır.