Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.

Sağlık Profesyoneli misiniz?

Eğer sağlık profesyoneliyseniz lütfen sayfayı ziyaret etmek için "EVET"i, değilseniz "HAYIR" ı tıklayınız.

Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.
Malnütrisyon

MALNÜTRİSYON

Yaşlandıkça vücutta meydana gelen değişimlere uyum sağlamak için beslenme büyük önem taşımaktadır. Farklı nedenlerden dolayı yaşı ilerleyen kişilerde malnütrisyon görülebilir fakat bu kontrol edilebilir bir durumdur.

 

Malnütrisyon normalde uygun bir beslenme ile alınan bir veya daha fazla önemli besin öğesinin sürekli olarak eksikliği veya emiliminin bozukluğudur. Uygun şekilde beslenmek yaşı ilerleyenler için kritik bir ihtiyaçtır.

 

İlerleyen yaşlarda, insanların yetersiz beslenmesine neden olan birçok faktör vardır. Bazıları iştahın azalması, diş veya ağız problemleri, tat ve kokuda azalma gibi tıbbi faktörleri içermektedir. Özellikle yalnız yaşayan ve sonuç olarak daha az yiyen yaşı ilerleyen kişilerde veya gıda maliyetini yönetmenin zor olduğu kişilerde yaşam biçimi de rol oynayabilir.

 

Ayrıca, yaşı ilerleyenler daha fazla akut ve kronik hastalığa sahip olup, bunların çoğu hastaneye yatış gerektirerek uygun besin alımını daha fazla engellemektedir.

 

Malnütrisyon nadir değildir. Birçok ülkeden 4.500'den fazla yaşlı insanın incelendiği bir çalışmada araştırılan kişilerin yaklaşık ½’sine malnütrisyon riski  ve yaklaşık ¼’üne de malnütrisyon teşhisi koyulmuştur.1 Malnütrisyonun riskleri ciddidir ve enfeksiyon riskinde artışa, hastalıkların veya yaraların daha geç iyileşmesine ve genel olarak mortalitede artışa sebep olabilmektedir.*

 

Bu nedenle insanların yaşlandıkça yeterli beslenmeye dikkat etmesi gerekir. Egzersiz ve aktif sosyal yaşam ve bunlara ek olarak tüketmeye hazır besleyici gıdaların bulunması ve gıda alımını iyileştirmek için beslenmede ufak değişiklikler yapmak yaşlanırken malnütrisyona karşı kullanılabilecek yöntemlerdir.2

 

1.        Kaiser MJ, Bauer JM, Rämsch C, Uter W, Guigoz Y, Cederholm T et al. Frequency of malnutrition in older adults: a multinational perspective using the mini nutritional assessment. J Am Geriatr Soc. 2010 Sep;58(9):1734-8.

2.        Hickson M. Malnutrition and ageing. Postgrad Med J. Jan 2006; 82(963): 2-8.

 

*Listelenen semptomlara hepsi dahil değildir; hastaların gerçek semptomları farklılık gösterebilir.