OptiFibre Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular
1. Suda çözünebilir lif nedir?
Çözünebilir lifler, sindirim sistemimiz tarafından doğrudan sindirilemeyen, ancak kalın bağırsaktaki yararlı bakteriler tarafından besin olarak kullanılarak, sağlığımız için faydalı olan kısa zincirli yağ asitleri gibi besin bileşenlerinin üretilmesini sağlayan liflerdir. 3,4
2. Guar fasulyesi nedir?
Guar fasulyesi Hindistan ve Pakistan’a özgüdür ve yaklaşık 2 metre yükseklikteki bir çalı üzerinde yetişir. Yetiştiği bölgelerde, hem yaprakları hem de çalının taneleri taze sebze gibi yenilebilir. Guar fasulyesinin suda çözünebilir lif haline gelebilmesi için özel bir işlemden (hidrolizasyon) geçmesi gerekir.
3. Neden lif tüketmeliyiz?
Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve bazı hastalıklardan korunmak için lif tüketimi önemlidir.3 Lifler, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur.6 Lifin diğer faydaları konusunda detay bilgi için tıklayınız.
4. Günlük ne kadar lif tüketmeliyiz?
Günlük tüketilmesi tavsiye edilen lif miktarı yetişkinlerde 25-30 gramdır.3
5. Hangi yiyeceklerde lif bulunur?
Yulaf, buğday ve arpa gibi tahıllar yüksek lif içerirler. Sebzelerden bamya, patlıcan ve pancar iyi birer lif kaynağıdır. Etli meyveler (elma, armut ve şeftali gibi) genel olarak iyi birer lif kaynağıdır. 1 Detaylı liste için tıklayınız.
Optifibre'ye
dair Sorular
6. OptiFibre® nasıl kullanılır?
4-10 yaş arası çocuklarda 5g, yetişkinlerde 5g - 12,5g kullanılması tavsiye edillir. Gerektiğinde dozu dereceli olarak artırabilirsiniz. Bir günde en fazla 12,5g kullanılabilir. Ürünü kullanırken sadece ürün içerisindeki ölçü kaşığını kullanmanız gerekir. Bir ölçü kaşığı 5g'dır. 1 ölçü kaşığını 1 bardak soğuk veya sıcak sıvı ile karıştırabilirsiniz veya 100g katı gıdaya ekleyerek tüketebilirsiniz. İdeal çözünürlük için gazlı içecekler veya soda ile karıştırmayın.
Ürün içeriği
Ayrıca doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.
7. OptiFibre® içeriğinde neler var?

Tablo
8. OptiFibre® ölçeği nerededir?
Ölçek kutunun içerisindedir. Kutuyu açtığınızda yüzeyde ölçek görünmüyorsa çıkarmak için temiz bir çatal kullanın.
9. OptiFibre® kimler için uygundur?
  • Fonksiyonel sindirim sistemi problemi yaşayanlar
  • Az veya yetersiz fiziksel aktivite yapan kişiler
  • Yeterli lif tüketmeyen kişiler
  • 4 yaş üzeri çocuklar
10. OptiFibre® ilaç mıdır? Bir gıda takviyesi midir?
OptiFibre® ilaç değildir. Takviye edici gıdadır.
11. OptiFibre® nereden satın alınır?
OptiFibre® eczanelerde satılmaktadır.
12. OptiFibre® reçetesiz alınabilir mi?
OptiFibre® bir gıda takviyesidir. Birçok eczanede satılmaktadır ve reçetesiz alınabilir.
Sindirim sistemi probleminiz varsa eczacınıza veya doktorunuza danışabilirsiniz.

Kaynakça:


1. Dhingra, D., Michael, M., Rajput, H. & Patil, R. T. Dietary fibre in foods: a review. J. Food Sci. Technol. 49, 255–66 (2012).
3. Samur, G. & Mercanlıgil, S. M. Diyet Posası ve Beslenme. (T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı, 2008).
4. British Nutrition Foundation. Dietary fibre. Dietary fiber (2018). https://www.nutrition.org.uk/healthyliving/basics/fibre.html. (Erişim tarihi: 01.10.2018)
6. Slavin, J. Fiber and Prebiotics: Mechanisms and Health Benefits. Nutrients 5, 1417–1435 (2013).

Olası yan etkiler veya advers reaksiyonlar ile ilgili olarak doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Diğer sorularınız için web sitemizde yer alan “İletişim” bölümünden bize ulaşabilirsiniz.