family

İnek sütü protein alerjisi

YENİDOĞANDA EN YAYGIN GÖZLENEN BESİN ALERJİLERİNDEN BİRİDİR

BESİN ALERJİSİ VÜCUDUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ANORMAL REAKSİYON VERDİĞİNDE MEYDANA GELİR.


İnek sütü protein alerjisi (İSPA) yenidoğanda en yaygın gözlenen besin alerjilerinden biridir 1 ve sıklıkla değişik, spesifik olmayan belirtilerle kendini gösterir. Bu durum, tanıyı ve dolayısıyla alerji ile mücadeleyi güçleştirmektedir. Nestlé Health Science bu mücadelenin farkında olarak, uzmanlar tarafından geliştirilmiş araçlar ile besin çözümleri sağlamakta ve İSPA’lı yenidoğan ve bebeklerde erken tanı ve uygun müdahaleyi kolaylaştırmak üzere sağlık çalışanlarına destek sağlamaktadır. Ayrıca İSPA belirtilerine yönelik farkındalığı artırmak için yararlı bilgiler sağlıyoruz ve hasta yakınlarını destekliyoruz.

img1

BULGULAR VE BELİRTİLER

Yatıştırılamayan ağlama, kolik, cilt döküntüsü, kusma, ishal ve kabızlık özellikle bebeklerde İSPA’nın yaygın bulguları ve belirtilerindendir.
img2

İSPA’YI DEĞERLENDİRİN

Önde gelen uzmanlar, doktorların İSPA’nın göstergesi olabilecek spesifik olmayan bulguları ve belirtileri fark etmesine yardımcı olmak üzere İnek Sütü İlişkili Belirti Skorunu (CoMiSS®) geliştirmiştir.


img

TANIYI NETLEŞTİRİN

İSPA’nın tanısı zordur ve tanı konmasına yardımcı testler mevcuttur. Altın standart inek sütü proteini içermeyen diyet yapılması (eliminasyon diyeti) ve bunu takiben besin yükleme testi uygulanmasıdır.

ÖNEMLİ NOT: İnek sütü protein alerjisi (İSPA) yenidoğanda en yaygın gözlenen besin alerjilerinden biridir 1 ve sıklıkla değişik, spesifik olmayan belirtilerle kendini gösterir. Bu durum, tanıyı ve dolayısıyla alerji ile mücadeleyi güçleştirmektedir. Nestlé Health Science bu mücadelenin farkında olarak, uzmanlar tarafından geliştirilmiş araçlar ile besin çözümleri sağlamakta ve İSPA’lı yenidoğan ve bebeklerde erken tanı ve uygun müdahaleyi kolaylaştırmak üzere sağlık çalışanlarına destek sağlamaktadır. Ayrıca İSPA belirtilerine yönelik farkındalığı artırmak için yararlı bilgiler sağlıyoruz ve hasta yakınlarını destekliyoruz.

KAYNAKLAR

  1. Koletzko S, et al. Diagnostic Approach and Management of Cow’s-Milk Protein Allergy in Infants and Children: ESPGHAN Gl Committee Practical Guidelines. JPGN 2012;55:221–9

NESTLÉ HEALTH SCIENCE BESLENME ÇÖZÜMLERİ


Nestlé Health Science, İSPA’lı çocukların özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış beslenme çözümlerine sahiptir.