Di̇sfaji̇ teşhi̇s araci: v-vst

Volüm-viskozite yutma testi (V-VST) orofarengeal disfajinin klinik bulgularının belirlenmesinde yararlı olan, geçerliliği onaylanmış bir yöntemdir. Bozulmuş labiyal sızdırmazlık, oral veya farengeal kalıntı ve parçalı yutma (bolus başına birden fazla yutma), yutma bozukluğunun klinik bulguları olarak kabul edilir. Ses kalitesindeki değişiklikler (boğuk ses dahil), öksürük veya oksijen satürasyonunda % 3 veya daha fazla bir azalma güvenliğin bozulduğunun işaretidir5 .


10 dakikalık test, güvenli viskozite (nektar) ve düşük hacimli (5 mL) bolus ile başlar. Her yutmada bozulmuş etkinliğin ve güvenliğin klinik belirtilerini kontrol etmek için artan hacim (20 mL'ye kadar) ve zorlukta sıvılar (nektar, ardından sıvı ve puding) sırayla uygulanır. V-VST hastalarının tanısal doğruluğunu değerlendirmek için özel olarak yapılmış bir çalışmada, % 88.2  duyarlılık ve % 64.7 özgüllük ile güvenli, hızlı ve doğru bir klinik yöntem olduğu gösterilmiştir5 .


V-VST, hastanın güvenli ve etkili yutma için gereken sıvının hacmini ve viskozitesini belirlemeye yardımcı olur. V-VST süregelen kullanımında, hastanın ilerlemesini zaman içinde takip etmek, hacim ve viskozite tavsiyeleri ve / veya videofluoroskopi gibi ileri test ihtiyaçlarını öneren bir araç olarak hizmet eder.


5. Rofes L et al. The volume viscosity swallow test for clinical screening of dysphagia and aspiration.Nestle Nutr Inst Workshop Ser. 2012;72:33-42.