Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.

Sağlık Profesyoneli misiniz?

Eğer sağlık profesyoneliyseniz lütfen sayfayı ziyaret etmek için "EVET"i, değilseniz "HAYIR" ı tıklayınız.

Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.
Periferik Nöropati

PERİFERİK NÖROPATİ

Diyabet dünya çapında yaygın görülen bir sağlık sorunu olup global prevalansı 2000'de yaklaşık %2.8 olup 2030'da % 4.4'e yükselmesi tahmin edilmektedir.1 Diyabet hastalarını etkileyen birçok komplikasyondan birisi olarak kol ve bacak gibi ekstremitelerdeki sinirlerin hasarı olan periferik nöropati en yaygın görülen komplikasyonlardan biridir.

 

Diyabet ile ilişkili periferik nöropati, uyuşukluktan ekstremitede duyarlılığa kadar değişen, bacaklarda ve kolların duyusunda değişikliklere neden olabilecek kadar ciddi hasara sebep olabilecek semptomlara neden olmaktadır. Özellikle ayaklarda duyu kaybı olması tehlikeli olabilir çünkü istenmeyen yaralanmalar daha ileri komplikasyonlara yol açabilir.

 

Diğer semptomlar kasların zayıflaması, mide ve sindirim sistemi problemleri ve baş dönmesini içermektedir. Sinir hasarı ve semptomlarının vücut ekstremitelerinde hissedilmesi periferik nöropatidir. Nöropatinin diğer formları organları ve vücut merkezinin diğer kısımlarını etkiler.*

 

Periferik nöropati semptomlarının nedenleri vücut sinirlerinde hasarlanmayı içermektedir. Fakat diyabetin nasıl sinir hasarına neden olduğu net değildir. Risk faktörleri diyabetin tanımlayıcı özelliği olan uzun süreli yüksek kan glukoz düzeyini içermektedir ancak kardiyovasküler sistem, immün sistem ve hatta mekanik hasarı içeren diğer faktörler de rol oynayabilir. Yine de uygun beslenme alışkanlıkları ve uygun tıbbi tedavi ile kan glukozunun kontrol altına alınması genellikle periferik nöropati ile ilişkili semptomların önlenmesi veya iyileştirilmesi için etkili bir yoldur.2

 

1.        Wild S, Roglic G, Green A, Sicree R, King H. Global Prevalence of Diabetes Estimates for the year 2000 and projections for 2030. Diabetes Care. 2004 May; 27(5):1047-53.

2.        http://diabetes.niddk.nih.gov/dm/pubs/neuropathies/neuropathies.pdf


*Listelenen semptomlara hepsi dahil değildir; hastaların gerçek semptomları farklılık gösterebilir.