ÇOCUKLARDA NÖROLOJİK BOZUKLUKLAR

Yaşlandıkça vücutta meydana gelen değişimlere uyum sağlamak için beslenme büyük önem taşımaktadır. Farklı nedenlerden dolayı yaşı ilerleyen kişilerde malnütrisyon görülebilir fakat bu kontrol edilebilir bir durumdur.

Malnütrisyon normalde uygun bir beslenme ile alınan bir veya daha fazla önemli besin öğesinin sürekli olarak eksikliği veya emiliminin bozukluğudur. Uygun şekilde beslenmek yaşı ilerleyenler için kritik bir ihtiyaçtır.

İlerleyen yaşlarda, insanların yetersiz beslenmesine neden olan birçok faktör vardır. Bazıları iştahın azalması, diş veya ağız problemleri, tat ve kokuda azalma gibi tıbbi faktörleri içermektedir. Özellikle yalnız yaşayan ve sonuç olarak daha az yiyen yaşı ilerleyen kişilerde veya gıda maliyetini yönetmenin zor olduğu kişilerde yaşam biçimi de rol oynayabilir.

Ayrıca, yaşı ilerleyenler daha fazla akut ve kronik hastalığa sahip olup, bunların çoğu hastaneye yatış gerektirerek uygun besin alımını daha fazla engellemektedir.

Malnütrisyon nadir değildir. Birçok ülkeden 4.500'den fazla yaşlı insanın incelendiği bir çalışmada araştırılan kişilerin yaklaşık ½’sine malnütrisyon riski  ve yaklaşık ¼’üne de malnütrisyon teşhisi koyulmuştur.1 Malnütrisyonun riskleri ciddidir ve enfeksiyon riskinde artışa, hastalıkların veya yaraların daha geç iyileşmesine ve genel olarak mortalitede artışa sebep olabilmektedir.*

Bu nedenle insanların yaşlandıkça yeterli beslenmeye dikkat etmesi gerekir. Egzersiz ve aktif sosyal yaşam ve bunlara ek olarak tüketmeye hazır besleyici gıdaların bulunması ve gıda alımını iyileştirmek için beslenmede ufak değişiklikler yapmak yaşlanırken malnütrisyona karşı kullanılabilecek yöntemlerdir.2

1.        Kaiser MJ, Bauer JM, Rämsch C, Uter W, Guigoz Y, Cederholm T et al. Frequency of malnutrition in older adults: a multinational perspective using the mini nutritional assessment. J Am Geriatr Soc. 2010 Sep;58(9):1734-8.

2.        Hickson M. Malnutrition and ageing. Postgrad Med J. Jan 2006; 82(963): 2-8.

 

*Listelenen semptomlara hepsi dahil değildir; hastaların gerçek semptomları farklılık gösterebilir.

Daha fazlasını okuyun
Kapatin
Kas kütlesinin devamı için yeterli beslenme sağlıklı kalmanın anahtarıdır

Kaynaklar: Hickson M. Malnutrition and ageing. Postgrad Med J. Jan 2006; 82(963): 2-8

MALNÜTRİSYONUN YAYGIN NEDENLERİNİ BİLMEK

MALNÜTRİSYONUN YAYGIN NEDENLERİNİ BİLMEK

İnsanların daha az besin tüketmesinin çeşitli nedenleri olabilir: sağlık ve diş problemleri, iştahı kapatan veya bulantıya neden olan ilaçlar, yalnız yaşamak (sosyal izolasyon), depresyon gibi mental problemler ve aşırı alkol tüketimi.

MALNÜTRİSYONUN BELİRTİ VE BULGULARI

MALNÜTRİSYONUN BELİRTİ VE BULGULARI

Malnütrisyonun en yaygın semptomlarından birisi istenmeyen kilo kaybıdır. Eğer bir kişi besleyici gıdaların yerini daha az sağlıklı seçenekler ile değiştiriyorsa, bu durum kas kaybına neden olabilir. Beslenme alışkanlıklarında değişiklik, yorgunluk ve güç kaybı, yaralanma ve hastalık durumunda beklenenden daha yavaş toparlanma gibi malnütrisyonun belirtisi olabilecek durumlara dikkat etmek gerekir.

BESİN ALIMINI İYİLEŞTİRMENİN YOLLARI

BESİN ALIMINI İYİLEŞTİRMENİN YOLLARI

Tüketime hazır, kolayca erişilebilen, besin öğelerinden zengin gıdalar önemli besinlerin alımını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yaşlandıkça birçok kişide yaygın şekilde görülen iştah azalması durumunda öğünler arasında besin alımını iyileştirmek için besleyici atıştırmalıkların bulundurulması faydalı bir yoldur. Malnütrisyon riskini azaltmaya yardımcı olmak için öğünlere taze meyve ve sebze, yumurta ve peynir gibi gıdalar eklenebilir.


NESTLÉ HEALTH SCIENCE BESLENME ÇÖZÜMLERİ SERİSİ