COVID 19

“11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), gittikçe daha fazla kişiyi ve ülkeyi etkileyen bir salgın olan ve COVID-19 olarak adlandırılan koronavirüs hastalığını pandemi olarak ilan etmiştir. Global olarak yayılan bu salgın, milyarlarca insanın hayatına kısıtlamalar getirirken, aynı zamanda tüm sağlık hizmetlerini öncesinde eşi benzeri görülmemiş zorluklarla ve tehditlerle karşı karşıya bırakmıştır. Yoğun bakım ünitelerinden genel sağlık hizmetlerine, Dünya genelinde milyonlarca hekim ve diğer sağlık meslek mensubu COVID-19 ile mücadelede yer almaktadır. Hastalığın ana mortalite sebebi akut respiratuar komplikasyonlar olmakla birlikte çoklu organ yetmezliğiyle komplike bir klinik tablo da gerçekleşebilmektedir. Bu akut komplikasyonlardan etkilenen hayatları kurtarmak, hepimiz için ilk hedeftir. Bunun yanı sıra, hastanın beslenme durumu ve sunulan beslenme desteği hastaların hem kısa hem de uzun dönem sonuçlarını belirlemede çok önemli bir rol oynamaktadır.

SARS-CoV-2 enfeksiyonunun vücut üzerindeki fizyolojik etkilerinin, tedavi yan etkilerinin veya sağlık hizmetlerine kısıtlı erişimin, hastaların beslenme alışkanlıkları ve sağlık durumu üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Diğer taraftan kötü beslenme, bağışıklık fonksiyonlarını tehlikeye atabilir ve genel enfeksiyon riskini artırabilir. Pandemi boyunca, sağlık profesyonelleri hastalarının beslenme durumuna dikkat etmeli, onlara doğru beslenmenin, yeterli su almanın, olumlu düşünmenin ve aktif kalmanın hem fiziksel hem de zihinsel esenliğe katkıda bulunacağını hatırlatmalıdır.

Daha da fazlası, yoğun bakım ünitelerinde beslenme tedavisinde aktif yer almaktan, risk altındaki insanları tanımlamaya, toplumdaki savunmasız nüfus gruplarını desteklemeye, halk sağlığı konularında farkındalığı artırmaya ve zararlı mitlerle mücadele etmeye kadar, beslenme uzmanları COVID-19’la mücadelede önemli bir rol oynamaktadır.

COVID-19 ile mücadelenin bir parçası olarak beslenme desteği sunmanın; yaşamı tehdit eden bu hastalıktan sağkalımda, daha iyi ve daha hızlı iyileşmede potansiyel olumlu etkileri olabilir.

Bizler Nestlé Health Science Türkiye olarak fiziksel egzersiz ile birlikte beslenmenin olumlu etkilerinin bu mücadelede fark yaratabilecek bir güce sahip olduğuna inanıyoruz ve bu pandemiyi en kısa sürede, en az zararla atlatmayı diliyoruz.”

Covid klinik veriler ve sunumlar

Sağlıklı yaşam ve beslenme önerileri

WHO önerileri