Kli̇ni̇k Uygulamada Comi̇ss Farkindalik Testi̇

AMAÇ

CoMİSS inek sütü ilişkili semptomlar için basit, hızlı ve kullanımı kolay bir farkındalık testidir. İnek sütü proteini alerjisinin (İSPA) en yaygın belirtileri ile ilgili farkındalığı artırır ve sonrasında erken tanı koymaya yardımcı olur. CoMİSS ayrıca tedavi sırasında belirtilerin gelişimini değerlendirmede ve ölçmede de kullanılabilir.

CoMİSS SKORLAMASI

CoMİSS skoru 0 ile 33 arasında değişir.

Her semptomun en yüksek skoru 6’dır. Solunum belirtileri hariç en yüksek olabilecek skor 3’tür.

İSPA riski altındaki çocukları belirlemek için kriter olarak ≥12 şeklinde yapay bir eşik değeri belirlenmiştir. Skorun 12 olabilmesi için en az iki ağır belirti olması gerekir. Skorun 12 üzerinde olabilmesi için en az üç ağır belirti ve iki organ sisteminin etkilenmesi gerekir.

CoMİSS kullanılarak yapılmış klinik çalışmalarda elde edilen yayınlanmış veriler, başlangıçta skoru 12 üzerinde olan ve hidrolize mamayla eliminasyon diyeti altında 2 hafta içinde 6’dan daha az bir skora düşen durumlarda CoMİSS testinin prediktif değerinin %80 olduğunu göstermektedir.


CoMİSS SKORLAMA FORMU


Her belirti tipi için en uygun skoru seçerek gözlenen/bildirilen belirtileri derecelendirin veya skorlama formunu indirin..

Belirti
Skoru
Ağlama*
?
     
Regurjitasyon*
?
     
Gayta (Bristol skalası)*
?
     
Atopik egzamaBaş, boyun ve gövde*
?
     
Kollar, eller, bacaklar ve ayaklar*
?
     
Solunum belirtileri*
?