Anne sütünün bebek için en iyi besin olduğuna inanıyoruz. Anneler ve aileler doktora danıştıklarında bebeğin sağlık durumu nedeniyle optimal anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığını görürler. Bu durumda bebeğe beslenmesinde özel tıbbi durumlar için hazırlanmış mamalar hayati rol oynar. Anne sütü yerine geçen mamaların sağlanması konusunda Nestlé Health Science olarak bir sorumluluğumuz vardır.

Bu web sitesi inek sütü proteini alerjisinin yönetimi ve beslenme çözümleri sunmayı amaçlar. Bu web sitesine devam ederek Nestlé Health Science’in kendi isteğinizle bilgi sunduğunu kabul etmiş olursunuz.

Sağlık Profesyoneli misiniz veya ebeveyn misiniz?


Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.

Sağlık Profesyoneli misiniz?

Eğer sağlık profesyoneliyseniz lütfen sayfayı ziyaret etmek için "EVET"i, değilseniz "HAYIR" ı tıklayınız.

Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.
İSPA tanısının konması

ÇOCUĞUNUZUN BELİRTİLERİNİ KONTROL EDİN

Bebeğiniz inek sütü proteini alerjisi veya diğer besin alerjileri ile ilişkili bulgulara ve belirtilere sahip olabilir mi?

Bir sonraki doktor randevunuz için hazırlanın. Yaygın görülen belirtileri öğrenin ve doktorunuzun doğru tanıyı koymasına yardımcı olun.

BAŞLA

Bebeğinizde sindirim ve gastrointestinal belirtiler var mı?

Reflü ve kusma
Reflü bebek beslenirken veya beslendikten kısa süre sonra sütün ağzından gelmesidir. Kusma ise sütün mideden ağza geri gelmesidir.
İshal
İki hafta kadar süren, günde üç veya daha fazla, sıvı dışkılama olmasıdır. İshal, dışkılama sayısındaki artmadan ziyade dışkı kıvamındaki değişikliktir. Normal veya sağlıklı bebek dışkısı yumuşaktır.
Kabızlık
Kabızlık, dışkı yapmada iki hafta veya daha uzun süre devam eden gecikme veya güçlüktür. Her bebeğin kendi dışkılama düzeni vardır. Bebeklerde ara sıra sert dışkılaması olması yaygındır. Anne sütü alan bazı bebeklerde haftada bir kez bağırsak hareketi olur.

Bebeğinizin solunum yolu belirtileri var mı?

Hışıltılı solunum
Hava yolları daraldığında ortaya çıkan tiz bir ıslık sesidir ve bebeğin solumasını zorlaştırır.
Burun akıntısı veya hapşırma
Burun akıntısı bebeğin burun deliklerinden mukus akıntısı olması olarak tanımlanabilir. İnek sütü aldıktan 30 dakika sonra başlayabilir. Hapşırma ise burun boşluğu ve hava yolundaki maddeleri ve konjesyonu temizlemek için kullanılan doğal bir reflekstir. Burun akıntısı ve hapşırma bebeklerde çok yaygındır ve genellikle endişe verici bir durum değildir.
Sürekli öksürük
3 - 4 haftadan daha uzun süren ve her gün olan öksürük.

Bebeğinizde cilt belirtileri var mı?

Ürtiker (kurdeşen)
Ürtiker (kurdeşen) kaşıntılı kızarıklıklar ve cilt yüzeyinde şişme ile karakterizedir. Ürtiker vücudun her yerinde görülebilir fakat bebeklerde genellikle kısa sürer.
Egzama
Egzama oldukça kaşıntılı, yaygın olarak ödemli ve kızarık görülen bir cilt hastalığıdır. Kırmızı veya kahverengi , kuru, çatlamış ve pullu cilt şeklinde nitelendirilir. Özellikle geceleri daha fazla kaşındırır. Bebeklerde genellikle yüzde, saçlı deride, kol ve bacakların dış yüzeylerinde ortaya çıkar.
Döküntü
Döküntü bebeklerde çok yaygındır ve görülmesi oldukça normaldir. Bebeğin doğumundan bir kaç gün sonra ortaya çıkabilir. Genellikle yeni ve farklı bir çevreye alışma sürecinde oluşur. Bir çok döküntü türü zararsızdır ve genellikle kendiliğinden geçer.

Çocuğunuzda diğer genel belirtiler var mı?

Yatıştırılamayan ağlama
Ağlama bir bebek için normal bir davranıştır fakat yatıştırılamayan ağlamayı ebeveynler anlamakta güçlük çeker. Bebek yatıştırılamayan bir şekilde ağladığında yapılan hiçbir şey etkili olmaz. Yatıştırılamayan ağlama 3 aydan küçük bebeklerde çok sıktır.
Kolik
Kolik sağlıklı ve iyi beslenmiş bebekte, önceden tahmin edilebilen sıkıntı dönemleri ve açıklanamayan ağlama olarak tanımlanabilir. Genellikle kısa sürelidir ve bebek birkaç haftalık olduğunda başlar. Çoğu durumda beş ay civarında düzelir.
Yetersiz uyku
Bir çok bebek ilk yaşlarında ve hatta sonrasında uykuya dalmada veya uyumada güçlük yaşayabilir. Bebek doğduktan sonra ilk birkaç ayında gece-gündüz döngüsüne adapte olmaya başlar ve bu yüzden 3 aylık olmadan gece boyunca uyumaması oldukça normaldir.
Beslenmeyi reddetme
Genellikle bebek 6-9 aylık olduğunda başlar. Bebek, besinleri sürekli reddedebilir ve iştahsız gibi görünebilir. Bu durum büyüme ve gelişme geriliğine yol açabilir.
Kontrolü Tamamla
İSPA tanısının konması

Çocuğunuzda olduğunu bildirdiğiniz belirtiler bunlardır:

Eğer iki veya daha fazla belirti bildirdiyseniz çocuğunuzda İSPA ile ilgili belirtiler olabilir. Bu durumu detaylı konuşmak için doktorunuzdan randevu alın.

Eğer sadece bir belirti bildirdiyseniz bile endişeleriniz varsa doktorunuzla görüşün. Randevuya giderken bu raporu da götürmeniz katkı sağlayabilir.

İSPA bulguları ve belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önemli Not: Tanı için her zaman bir doktora danışın. Doktorun önerisi veya rehberliği olmadan inek sütü içermeyen bir diyete veya özel bir mamaya başlamayın.