Anne sütünün bebek için en iyi besin olduğuna inanıyoruz. Anneler ve aileler doktora danıştıklarında bebeğin sağlık durumu nedeniyle optimal anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığını görürler. Bu durumda bebeğe beslenmesinde özel tıbbi durumlar için hazırlanmış mamalar hayati rol oynar. Anne sütü yerine geçen mamaların sağlanması konusunda Nestlé Health Science olarak bir sorumluluğumuz vardır.

Bu web sitesi inek sütü proteini alerjisinin yönetimi ve beslenme çözümleri sunmayı amaçlar. Bu web sitesine devam ederek Nestlé Health Science’in kendi isteğinizle bilgi sunduğunu kabul etmiş olursunuz.

Sağlık Profesyoneli misiniz veya ebeveyn misiniz?


Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.

Sağlık Profesyoneli misiniz?

Eğer sağlık profesyoneliyseniz lütfen sayfayı ziyaret etmek için "EVET"i, değilseniz "HAYIR" ı tıklayınız.

Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.

İSPA BULGU VE BELİRTİLERİ

İnek sütü alerjisi (İSA) olarak da bilinen inek sütü proteini alerjisi (İSPA) sık görülen bir besin alerjisidir. İSPA olan çoğu bebekte sindirim problemleri gelişirken (örn. ishal , kusma , kabızlık ve reflü ), cilt problemleri (örn. egzama ve ürtiker), solunum belirtileri (örn. inatçı öksürük ve hışıltı ) ve diğer daha genel alerji belirtileri (örn. yorgunluk, uyku problemi) da görülebilir. Belirtiler çok geniş olabildiği için İSPA tanısı koymak zor olabilir. Belirtiler bebeğinizin olası davranışlarına benziyorsa (örn. regürjitasyon , ağlama ) veya diğer sık görülen problemlerle örtüşüyorsa (örn. uyuma güçlüğü, burun akıntısı) durum daha da zorlaşabilir. Tüm belirtiler beslendikten hemen sonra (2 saat içinde) başlamadığını, bazılarının 2 gün, hatta bir hafta kadar sonra ortaya çıkabildiğini bilmek de önemlidir.
Özellikle bebeğinizi tanımaya çalıştığınız bu dönemde, belirtiler tedirgin edici olabilir. İSPA doğru bir diyetle kolayca yönetilebilir. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir. Bebeğinizde inek sütü proteinine karşı alerji olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuz tanıyı koyabilmek için size rehberlik edecektir.
İlk olarak doktorunuzdan randevu almalısınız. Doktorunuzdan randevu almadan önce hazır olabilmeniz için bu web sitesinde size destek olabilecek bilgiler sunuyoruz.

BEBEĞİNİZ İSPA BELİRTİLERİNDEN HERHANGİ BİRİNİ GÖSTERİYORSA DOKTORUNUZA BAŞVURMALISINIZ

Özellikle bebeğinizi tanımaya çalıştığınız bu dönemde, belirtiler tedirgin edici olabilir. Eğer bebeğinizde inek sütündeki proteinlere karşı alerji olduğundan şüpheleniyorsanız tanıyı doğrulamak için doktorunuza başvurmalısınız. iSPA doktorunuzun önerileri doğrultusunda bebeğinizin diyetini düzenleyerek kolayca yönetilebilir.
Doktorunuzun önerisi veya rehberliği olmadan bebeğinize inek sütü içermeyen bir beslenme uygulamanız doğru değildir. Bu bölümdeki bilgiler İSPA’nın ne olduğunu anlamanız ve bebeğinizde görülebilecek bulguları ve belirtileri bilmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca doktorunuzun nasıl tanı koyduğunu ve yönettiğini bilmenize de yardımcı olacaktır.

İnek sütü protein alerjisinin sindirim sistemi belirtileri

Sindirim

 


Sindirim belirtilerinin yaygınlığı
İSPA'lı bebeklerin yaklaşık %60'ında sindirim semptomları görülür.
İnek sütü protein alerjisinin solunum belirtileri belirtileri

Solunum

İnek sütü protein alerjisinin solunum belirtileri belirtileri

Cilt

İnek sütü protein alerjisinin genel belirtileri

Genel

İNEK SÜTÜ PROTEİN ALERJİSİ (İSPA) NASIL ANLAŞILIR?
“Belirti kontrol listesi”ndeki birkaç basit soruya cevap vermeniz doktorunuzun bebeğinizde İSPA olup olmadığını belirlemesi için yardımcı olacaktır.
BELİRTİ KONTROL LİSTESİ
DOKTOR RANDEVUSU İÇİN HAZIRLIKLI OLUN
Doktorunuz bebeğinizi muayene edecektir ve bebeğinizdeki belirtiler hakkında sorular soracaktır. Eğer İSPA’dan şüpheleniliyorsa doktorunuz tanı koymaya yardımcı olabilecek testler yapacaktır.

İSPA’nın tanısı ile ilgili daha fazla bilgi edinin
BELİRTİ GÜNLÜĞÜ LİSTESİ

İSPA’NIN ARDINDAKİ BİLİM

İSPA, bağışıklık sisteminin inek sütündeki proteinlere karşı tepki verdiği bir besin alerjisidir. Bebeğinizin bağışıklık sistemi inek sütü proteinini yabancı madde (antijen) olarak algılar. Bu yabancı maddeye virüs veya bakteriymiş (patojen) gibi tepki verir ve onunla savaşmaya başlar. Bu reaksiyon döküntü, anafilaktik şok gibi çeşitli belirtilere yol açabilir. Beslendikten sonraki 2 saat içinde hızlı başlayan reaksiyonlar genellikle kusma veya hışıltılı solunum, cilt döküntüsü (dermatit), ürtiker (kurdeşen) ve göz kapaklarında ve dudaklarda şişme gibi daha alerjik reaksiyonlardır. Regürjitasyon, kolik, ishal, kabızlık, burun akıntısı, öksürük ile kuru, pullu ve kaşıntılı cilt (egzama) gibi diğer belirtiler günler sonra gelişebilir.

İSPA belirtileri sıkıntı verici olmasına rağmen bebeğin diyetinin düzenlenmesi ile kolayca yönetilebilir. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda bebeğinizi besleyebilir ve diğer çocuklar gibi büyüyüp geliştiğini görebilirsiniz.

İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ
Önemli Not: Tanı için her zaman bir doktora danışın. Doktorun önerisi veya rehberliği olmadan inek sütü içermeyen bir diyete veya özel bir mamaya başlamayın.