İNEK SÜTÜ ALERJİSİ

Adım adım İSPA tanısı koyma yolculuğu
İSPA’nın yaygın belirtileri hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.


sutalerjisi Adım Tanı
Adım Tanı Adım Tanı

DİYETTEN ÇIKARMA (ELİMİNASYON DİYETİ) VE BESİN YÜKLEME TESTİ


Doktorunuz önce bebeğinizi muayene edecektir ve sizin de fark etmiş olabileceğiniz belirtileri sorgulayacaktır. Eğer inek sütü alerjisi (İSA) olarak da bilinen inek sütü proteini alerjisinden (İSPA) şüpheleniliyorsa doktorunuz daha sonra tanıyı doğrulamak için özel alerji testleri yapacaktır. Bu testler kan testi, cilt delme testi, yama testi veya besin eliminasyon diyeti olabilir.


Doktorunuzun önerisi veya rehberliği olmadan bebeğinize inek sütü içermeyen bir beslenme uygulamanız doğru değildir. Bebeğinizin yaşına ve belirtilerin ciddiyetine bağlı olarak doktorunuz en uygun çözümü önerecektir.


Doktorunuz için İSPA tanısını koymanın en iyi yolu eliminasyon diyeti uygulamaktır. Bu önce bebeğin beslenmesinden inek sütü proteininin çıkarılması ve sonrasında besin yükleme testi ile inek sütü proteinlerinin tekrar eklenmesidir. İSPA anne sütü alan bebeklerde nadiren görülmesine rağmen, eğer anne sütü veriyorsanız doktorunuz sizin beslenmenizden inek sütü proteinini çıkarmanız için yardımcı olacaktır.


Eğer bebeğinizin inek sütü proteinine karşı alerjik reaksiyonu varsa muhtemelen eliminasyon diyetine başladıktan sonra çok hızlı bir şekilde düzeldiğini fark edeceksiniz. Belirtilerin çoğu 2-4 hafta içinde ortadan kalkacaktır ve 6 hafta içinde tamamen kaybolacaktır. Eğer belirtilerde düzelme görülürse doktorunuz tanıyı doğrulamak amacıyla, belirtilerin yeniden ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için inek sütü proteinini küçük miktarlarda yeniden beslenmeye dahil etmenizi önerecektir. Eğer inek sütü proteinlerinden kaçınmanın bebeğinize faydası olmadıysa bebeğinizde muhtemelen İSPA yoktur. Bu durumda doktorunuz diğer olası nedenleri araştırmaya devam edecektir.


Eğer İSPA tanısı doğrulanırsa, doktorunuzun desteği ile İSPA yönetilebilir. Burada ana nokta erken ve doğru tanıyı koyabilmek için doktorunuzdan mümkün olan en kısa sürede destek almanızdır. İSPA tanısı sizin anne sütü verme rutininizi etkilememelidir. Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütü vermeye devam etmek konusunda teşvik edilmelidir. Bu genellikle annenin beslenmesinden tüm inek sütü proteini kaynaklarının çıkarılması için iyi bir diyet danışmanlığı almayı gerektirir.

İSPA olan bebeğin beslenmesi ile ilgili daha fazla bilgi edinin

ELİMİNASYON DİYETİ
TAKİBEN BESİN YÜKLEME TESTİ
Daha sonra ne yapmalı?

Bebeğinizin inek sütü proteinlerine alerjisi olduğundan şüpheleniyor musunuz? En önemli adım doğru tanıdan emin olmak için doktorunuzdan bir randevu almak olacaktır. Bu bölümdeki bilgiler doktor randevunuz için hazır olmanıza ve tanı için gerekli sorulara cevap vermenize yardımcı olacaktır.

BELİRTİLERİ KONTROL EDİN

Bulguları ve belirtileri çok geniş olduğu için İSPA’yı fark etmek zor olabilir. Belirtiler bebeğinizin beklenen davranışlarına uyuyorsa veya diğer durumlarla örtüşüyorsa fark etmek daha da zor olabilir.

BELİRTİ KONTROL LİSTESİ

DOKTOR RANDEVUSUNA HAZIRLANIN

Test yapmadan önce doktorunuz bebeğinizi muayene edecektir ve sizin de fark etmiş olabileceğiniz bulgular ve belirtiler hakkında konuşacaktır.


BELİRTİ GÜNLÜĞÜ LİSTESİ

TEST YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI
Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.