Anne sütünün bebek için en iyi besin olduğuna inanıyoruz. Anneler ve aileler doktora danıştıklarında bebeğin sağlık durumu nedeniyle optimal anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığını görürler. Bu durumda bebeğe beslenmesinde özel tıbbi durumlar için hazırlanmış mamalar hayati rol oynar. Anne sütü yerine geçen mamaların sağlanması konusunda Nestlé Health Science olarak bir sorumluluğumuz vardır.

Bu web sitesi inek sütü proteini alerjisinin yönetimi ve beslenme çözümleri sunmayı amaçlar. Bu web sitesine devam ederek Nestlé Health Science’in kendi isteğinizle bilgi sunduğunu kabul etmiş olursunuz.

Sağlık Profesyoneli misiniz veya ebeveyn misiniz?


Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.

Sağlık Profesyoneli misiniz?

Eğer sağlık profesyoneliyseniz lütfen sayfayı ziyaret etmek için "EVET"i, değilseniz "HAYIR" ı tıklayınız.

Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.
İSPA tanısının konması

BEBEĞİNİZİN İNEK SÜTÜNE ALERJİSİ OLDUĞUNU MU DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Adım adım İSPA tanısı koyma yolculuğu


Adım Açıklaması
Open Adım 1 Close
İSPA’nın belirtilerini anlamak
Sindirim Solunum Cilt

İSPA’nın yaygın belirtileri hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

Open Adım 2 Close
Bebeğinizde yaygın İSPA belirtilerinde herhangi biri var mı?
İSPA’nın belirtilerini anlamak
Signs and symptoms of CMPA
Open Adım 3 Close
Doktor randevunuza hazırlanmak bebeğinizdeki tüm belirtilerin fark edilmesine yardımcı olacaktır.
Signs and symptoms of CMPA
Open Son Adım Close
Tanı
Adım Tanı

DİYETTEN ÇIKARMA (ELİMİNASYON DİYETİ) VE BESİN YÜKLEME TESTİ

Doktorunuz önce bebeğinizi muayene edecektir ve sizin de fark etmiş olabileceğiniz belirtileri sorgulayacaktır. Eğer inek sütü alerjisi (İSA) olarak da bilinen inek sütü proteini alerjisinden (İSPA) şüpheleniliyorsa doktorunuz daha sonra tanıyı doğrulamak için özel alerji testleri yapacaktır. Bu testler kan testi, cilt delme testi, yama testi veya besin eliminasyon diyeti olabilir.

 

Doktorunuzun önerisi veya rehberliği olmadan bebeğinize inek sütü içermeyen bir beslenme uygulamanız doğru değildir. Bebeğinizin yaşına ve belirtilerin ciddiyetine bağlı olarak doktorunuz en uygun çözümü önerecektir.

 

Doktorunuz için İSPA tanısını koymanın en iyi yolu eliminasyon diyeti uygulamaktır. Bu önce bebeğin beslenmesinden inek sütü proteininin çıkarılması ve sonrasında besin yükleme testi ile inek sütü proteinlerinin tekrar eklenmesidir. İSPA anne sütü alan bebeklerde nadiren görülmesine rağmen, eğer anne sütü veriyorsanız doktorunuz sizin beslenmenizden inek sütü proteinini çıkarmanız için yardımcı olacaktır.

 

Eğer bebeğinizin inek sütü proteinine karşı alerjik reaksiyonu varsa muhtemelen eliminasyon diyetine başladıktan sonra çok hızlı bir şekilde düzeldiğini fark edeceksiniz. Belirtilerin çoğu 2-4 hafta içinde ortadan kalkacaktır ve 6 hafta içinde tamamen kaybolacaktır. Eğer belirtilerde düzelme görülürse doktorunuz tanıyı doğrulamak amacıyla, belirtilerin yeniden ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için inek sütü proteinini küçük miktarlarda yeniden beslenmeye dahil etmenizi önerecektir. Eğer inek sütü proteinlerinden kaçınmanın bebeğinize faydası olmadıysa bebeğinizde muhtemelen İSPA yoktur. Bu durumda doktorunuz diğer olası nedenleri araştırmaya devam edecektir.

 

Eğer İSPA tanısı doğrulanırsa, doktorunuzun desteği ile İSPA yönetilebilir. Burada ana nokta erken ve doğru tanıyı koyabilmek için doktorunuzdan mümkün olan en kısa sürede destek almanızdır. İSPA tanısı sizin anne sütü verme rutininizi etkilememelidir. Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütü vermeye devam etmek konusunda teşvik edilmelidir. Bu genellikle annenin beslenmesinden tüm inek sütü proteini kaynaklarının çıkarılması için iyi bir diyet danışmanlığı almayı gerektirir.

ELİMİNASYON DİYETİ
TAKİBEN BESİN YÜKLEME TESTİ

Daha sonra ne yapmalı?

Bebeğinizin inek sütü proteinlerine alerjisi olduğundan şüpheleniyor musunuz? En önemli adım doğru tanıdan emin olmak için doktorunuzdan bir randevu almak olacaktır. Bu bölümdeki bilgiler doktor randevunuz için hazır olmanıza ve tanı için gerekli sorulara cevap vermenize yardımcı olacaktır.

BELİRTİLERİ KONTROL EDİN
Bulguları ve belirtileri çok geniş olduğu için İSPA’yı fark etmek zor olabilir. Belirtiler bebeğinizin beklenen davranışlarına uyuyorsa veya diğer durumlarla örtüşüyorsa fark etmek daha da zor olabilir.
BELİRTİ KONTROL LİSTESİ
Doktor randevusuna hazırlanın
Test yapmadan önce doktorunuz bebeğinizi muayene edecektir ve sizin de fark etmiş olabileceğiniz bulgular ve belirtiler hakkında konuşacaktır.

BELİRTİ GÜNLÜĞÜ LİSTESİ

TEST YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI
Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.