Burun Akintisi Ve Hapşirma

Burun akıntısı bebeğin burun deliklerinden mukusun akması olarak tanımlanabilir. Bağışıklık sisteminin olgunlaşmaması bebeği hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirir. Bazı bebeklerin sürekli burun akıntısı varmış gibi görünebilir. Bu oldukça normaldir ve bebeğin arka arkaya soğuk algınlığı virüsü kapmış olmasının sonucu olabilir.
Hapşırma ise havada uçuşan maddeleri, solunum yolu ve genizdeki tıkanıklığı temizlemek için kullanılan doğal bir reflekstir. Bebeklerde sıkça görülür ve endişe veren bir durum değildir.


Neden bebeğimin burnu akıyor ve hapşırıyor?

Bebeğinizin:

  • İSPA gibi besin alerjisi olabilir
  • Soğuk algınlığı virüsü gibi üst hava yollarını ilgilendiren bir hastalığı olabilir
  • Soluduğu hava kuru olabilir veya iritanlar içerebilir (sigara dumanı veya toz gibi)

Bebeğimde İSPA olabilir mi?

Burun akıntısı ve hapşırma İSPA olan bebeklerde sık görülen bir belirtidir. İSPA olan bebeklere genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler değişkenlik gösterebilir. Bebeğinizde burun akıntısı ve hapşırma olduğunu düşünüyorsanız İSPA olabilir.


Bebeğinizde inek sütü aldıktan 30 dakika sonra burun akıntısı görülebilir


Burun akıntısı ve hapşırma dışında bebeğinizi etkileyen diğer belirtileri de fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili sık görülen belirtileri kolayca anlamak için belirti kontrol listesini kullanabilirsiniz.
Belirti kontrol listesi bebeğinizde inek sütü ile ilişkili olabilecek tüm belirtileri seçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra doktorunuzla konuşabilirsiniz. Her durumda bebeğinizin sağlığı ile ilgili şüphe veya endişeniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.


İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ


Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.