Anne sütünün bebek için en iyi besin olduğuna inanıyoruz. Anneler ve aileler doktora danıştıklarında bebeğin sağlık durumu nedeniyle optimal anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığını görürler. Bu durumda bebeğe beslenmesinde özel tıbbi durumlar için hazırlanmış mamalar hayati rol oynar. Anne sütü yerine geçen mamaların sağlanması konusunda Nestlé Health Science olarak bir sorumluluğumuz vardır.

Bu web sitesi inek sütü proteini alerjisinin yönetimi ve beslenme çözümleri sunmayı amaçlar. Bu web sitesine devam ederek Nestlé Health Science’in kendi isteğinizle bilgi sunduğunu kabul etmiş olursunuz.

Sağlık Profesyoneli misiniz veya ebeveyn misiniz?


Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.

Sağlık Profesyoneli misiniz?

Eğer sağlık profesyoneliyseniz lütfen sayfayı ziyaret etmek için "EVET"i, değilseniz "HAYIR" ı tıklayınız.

Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.

KRONİK ÖKSÜRÜK

Sürekli öksürük: Anneyle bebek

Öksürük, solunum yolunun bir refleks etkisidir ve üst hava yolunu açmak üzere gerçekleşir.1 Kronik öksürük temel klinik değerlendirmeden sonra hala sebebi belirsiz olan öksürüktür.2

Kronik öksürük, üç haftadan uzun süren öksürüktür ve ikinci basamak sağlık kurumlarına başvurunun yaygın bir sebebidir.2


Bebeklerde kronik öksürük neden olur?

Bebeklerde kronik öksürük, çeşitli çevresel ve patojenik tetikleyicilerle ilişkili olabilir.1 Çevresel faktörler, sigaraya ve çevresel kirliliğe maruz kalmayı kapsar.1 Kronik öksürük yapan hastalıklar astım, bronşit, gastro-özofageal reflü hastalığı, geniz akıntısı veya rinosinüzittir.1


İnek sütü protein alerjisinin bir belirtisi olarak kronik öksürük

İnek sütü protein alerjisi (İSPA) olan bebeklerin %30 kadarında, kronik öksürük gibi solunum belirtileri gözlemlenir.3 İnek sütü protein alır almaz öksürük reaksiyonu veren bebeklerde İSPA’dan şüphelenilir.4,5


İSPA’lı bebeklerin çoğunluğunda en az iki organ sisteminde gözlenen en az iki belirti vardır.6,7 Kronik öksürük gibi solunum belirtilerine ek olarak hastanızda İSPA ile ilişkili olabilecek başka bulgular ve belirtiler varsa5 (aşağıya bakınız), belirti kombinasyonunu skorlamak ve İSPA ihtimalini değerlendirmek için CoMiSS® testini8 kullanabilirsiniz.

İSPA ile ilişkili bulgular ve belirtiler

  • Gastrointestinal Kolik, kusma, reflü, regürjitasyon, anoreksi, ishal, kabızlık
  • Solunum: Kronik öksürük, hapşırma, hışıltılı solunum, burun akıntısı
  • Cilt: Döküntü, ürtiker, anjiyoödem, atopik dermatit
  • Genel: Büyüme geriliği, anafilaksi, uykusuzluk, yatıştırılamayan ağlama

CoMİSS® testİ İSPA’yı erken teşhİs etmenİze yardımcı olur.

İnek Sütü ilişkili Belirti Skoru (CoMiSS)® basit, hızlı ve kullanımı kolay bir farkındalık testidir. Yenidoğanda ve bebeklerde inek sütü ile ilişkili bulgularını ve belirtilerini daha kolay ayırt etmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.


Bu belİrtİyİ CoMİSS® testİ İle skorlama

  • Solunum belirtileri kombinasyonuna bir skor verilir.
  • Skor ne kadar yüksekse belirtilerin şiddeti de o kadar yüksektir.
Solunum skoruna ek olarak, aşağıdaki bulgulardan belirtilerden herhangi biri varsa, onlar da CoMiSS® testi ile skorlanmalıdır. Bu belirtiler ishal, regürjitasyon, kabızlık, cilt (ürtiker, atopik dermatit) belirtileridir.


CoMİSS® farkındalık testİCoMiSS® awareness tool is available in print and online version
Hastanızda İSPA’ya ait olabileceğini düşündüğünüz belirtiler varsa CoMiSS® testi ile skorlama yaparak durumunu değerlendirin.

Teste başlayın
İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ

Kaynaklar

1.    Chung KF. and Pavord IF. Lancet. 2008;371(9621):1364–74

2.    Pavord IF. and Chung KF. Lancet. 2008;371(9621):1375–84

3.    Vandenplas Y., et al. Arch Dis Child. 2007;92(10):902–8

4.    Caffarelli C., et al. It J Pediatr. 2010;36:5

5.    Koletzko S., et al. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2012;55(2):221–9

6.    Lifschitz C. and Szajewska H. Eur J Pediatr. 2015;174:141–50

7.    Høst A. Pediatr Allergy Immunol. 1994;5:1–36

8.    Vandenplas Y., et al. Acta Paed. 2015;104:334–9ÖNEMLİ NOT: Anneler bebeklerinde inek sütü protein alerjisi olsa bile emzirmeye devam etmeye teşvik edilmelidir. Bu da annenin kendi beslenmesinde süt ve süt ürünlerini tamamen çıkarması ile mümkündür. Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir ürün kullanılacaksa bu mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır.