Anne sütünün bebek için en iyi besin olduğuna inanıyoruz. Anneler ve aileler doktora danıştıklarında bebeğin sağlık durumu nedeniyle optimal anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığını görürler. Bu durumda bebeğe beslenmesinde özel tıbbi durumlar için hazırlanmış mamalar hayati rol oynar. Anne sütü yerine geçen mamaların sağlanması konusunda Nestlé Health Science olarak bir sorumluluğumuz vardır.

Bu web sitesi inek sütü proteini alerjisinin yönetimi ve beslenme çözümleri sunmayı amaçlar. Bu web sitesine devam ederek Nestlé Health Science’in kendi isteğinizle bilgi sunduğunu kabul etmiş olursunuz.

Sağlık Profesyoneli misiniz veya ebeveyn misiniz?


Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.

Sağlık Profesyoneli misiniz?

Eğer sağlık profesyoneliyseniz lütfen sayfayı ziyaret etmek için "EVET"i, değilseniz "HAYIR" ı tıklayınız.

Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.

ÜRTİKER

Ürtikerli bebek

Ürtiker, yoğun kaşıntılı, yüzeysel cilt ödemi ile tanınan, iyi çerçevelenmiş yaygın bir cilt sorunudur. Ödem büyüklüğü yaklaşık 1 veya 2 cm’dir. Ancak farklı büyüklükte de olabileceği gibi, bir araya gelerek büyük bir kabarcık görünümü de oluşturabilir.1 Ürtiker cildin herhangi bir yerinde görülebilir1 ve kronikten ziyade genelde akut olarak gözlenir.2


Bebekler neden ürtiker olur?

Akut ürtikerin bebekte en yaygın sebepleri inek sütü proteini gibi besin alerjenleridir. Böcek ısırığı, ilaç kullanımı veya enfeksiyonlar da ürtikere sebep olabilir.1 Ürtikerin muhtemel sebepleri akut ürtikerli bebeklerde genelde tanımlanabilir. Ancak spesifik tetikleyici kronik vakaların ancak %10–20’sinde tespit edilebilir. 3


İnek sütü proteini alerjisinin bir belirtisi olarak ürtiker

Ürtiker inek sütü proteini alerjisinin (İSPA) birçok cilt belirtilerinden biridir4.  Ürtiker, bebeklerin yaklaşık %30’unda İSPA’nın bir belirtisi olarak bildirilmiştir ve genelde inek sütü proteini alımında erken bir reaksiyon olarak ortaya çıkar.5,6

İSPA’lı bebeklerin çoğunluğunda en az iki organ sisteminde gözlenen en az iki belirti vardır.4,7 Ürtikere ek olarak hastanızda İSPA ile ilişkili olabilecek başka bulgular ve belirtiler de varsa9 (aşağıya bakınız), belirti kombinasyonunu skorlamak ve İSPA ihtimalini değerlendirmek için CoMiSS® aracını9 kullanabilirsiniz.


İSPA ile ilişkili bulgular ve belirtiler9

  • Gastrointestinal Kolik, kusma, reflü, regürjitasyon, anoreksi, ishal, kabızlık
  • Solunum: Kronik öksürük, hapşırma, hışıltılı solunum, burun akıntısı
  • Cilt: Döküntü, ürtiker, anjiyoödem, atopik dermatit
  • Genel: Büyüme geriliği, anafilaksi, uykusuzluk, yatıştırılamayan ağlama

CoMİSS® testİ İSPA’yı erken teşhİs etmenİze yardımcı olur.

İnek Sütü ilişkili Belirti Skoru (CoMiSS)® basit, hızlı ve kullanımı kolay bir farkındalık testidir. Yenidoğanda ve bebeklerde inek sütü ile ilişkili bulgularını ve belirtilerini daha kolay ayırt etmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

Bu belİrtİyİ CoMİSS® testİ İle skorlama

  • Ürtikerin varlığı şöyle skorlanır: yok=0, var=6
  • Cilt belirti skoruna ek olarak, aşağıdaki bulgulardan ve belirtilerden herhangi biri varsa onlar da CoMiSS® testi ile skorlanmalıdır. Bu belirtiler ağlama, ishal, regürjitasyon, kabızlık, cilt (atopik dermatit) ve solunum belirtileridir.

CoMİSS® farkındalık testİCoMiSS® awareness tool is available in print and online version
Hastanızda İSPA’ya ait olabileceğini düşündüğünüz belirtiler varsa CoMiSS® testi ile skorlama yaparak durumunu değerlendirin.

Teste başlayın
İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ

Kaynaklar

1.    Schaefer P. An Fam Physician 2011 May 1;83 (9): 1078-84

2.    Deadcock SJ. Clin Exp Immunol. 2008;153(2):151-61

3.    Kulthanan K., et al. J Dermatol. 2007;34(5): 294–301

4.    Lifschitz C and Szajewska H. Eur J Pediatr. 2015;174:141–50

5.    Hill DJ., et al. Clin Allergy 1988;18(5)481-90

6.    Vandenplas Y., et al Arch Dis Child 2007;92:902-08

7.    Høst A. Pediatr Allergy Immunol. 1994;5:1–36

8.    Koletzko S., et al. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2012;55(2):221–9

9.    Vandenplas Y., et al. Acta Paed. 2015;104:334–39ÖNEMLİ NOT: Anneler bebeklerinde inek sütü protein alerjisi olsa bile emzirmeye devam etmeye teşvik edilmelidir. Bu da annenin kendi beslenmesinde süt ve süt ürünlerini tamamen çıkarması ile mümkündür. Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir ürün kullanılacaksa bu mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır.