lab

İSPA olabilir mi?

AŞIRI DUYARLILIK, REFLÜ, REGÜRJİTASYON, İSHAL, CİLT DÖKÜNTÜLERİ İSPA’NIN MUHTEMEL BELİRTİLERİDİR.

İnek sütü proteİn alerjİsİne (İSPA) hakkında temel bİlgİler

BESİN ALERJİSİ VEYA ALERJİK OLMAYAN AŞIRI BESİN DUYARLILIĞI
İNEK SÜTÜ PROTEİN ALERJİSİ
LAKTOZ İNTOLERANSI
LAKTOZUN BAĞIRSAK MİKROFLORASI İÇİN ÖNEMİ
İSPA’NIN ETKİSİ VE YAYGINLIĞI


İNEK SÜTÜ PROTEİN ALERJİSİNİN BULGULARI VE BELİRTİLERİ


İSPA’nın, kolik ve reflüden başlayıp kabızlık, uykusuzluk, egzama, ishal ve ağlama nöbetlerine kadar değişen spesifik olmayan bulguları ve belirtileri teşhisi zorlaştırmaktadır. Belirtiler cilt, mide-bağırsak ve solunum yolları başta olmak üzere birçok organ sistemini kapsar. İki ya da daha fazla organın etkilenmesi İSPA ihtimalini artırır.


Sindirim

Sindirim belirtilerinin yaygınlığı
Bebeklerin %60 kadarında sindirim belirtileri görülür.
purple-baby

Cilt
icon-red-heart

Genel
İSPA’nın tanısı her zaman BİR SAĞLIK PROFESYONELİ tarafından konmalıdır.

 

KAYNAKLAR

  1. US FDA. Food Allergies: What You Need to Know. Available at: http://www.fda.gov/Food/ResourcesForYou/Consumers/ucm079311.htm (accessed Jan 2017).
  2. Koletzko S, et al. Diagnostic Approach and Management of Cow’s-Milk Protein Allergy in Infants and Children: ESPGHAN Gl Committee Practical Guidelines. JPGN. 2012;55:221–9.
  3. Heyman MB, et al. Committee on Nutrition. Lactose intolerance in infants, children, and adolescents. Pediatrics. 2006;118(3):1279–86.
  4. Francavilla R, et al. Effect of lactose on gut microbiota and metabolome of infants with cow’s milk allergy. Pediatr Allergy Immunol. 2012;23(5):420–7.
  5. Prescott SL, et al. A global survey of changing patterns of food allergy burden in children. World Allergy Organ J. 2013;6(1):21.
  6. Høst A. Cow’s milk protein allergy and intolerance in infancy. Some clinical, epidemiological and immunological aspects. Pediatr Allergy Immunol. 1994;5:1–36.
  7. NIH. https://ghr.nlm.nih.gov/condition/lactose-intolerance#statistics (accessed February 2017).
  8. NIH. Lactose intolerance. Available at: https://ghr.nlm.nih.gov/condition/lactose-intolerance#statistics (accessed February 2017).


ÖNEMLİ NOT: Anneler bebeklerinde inek sütü protein alerjisi olsa bile emzirmeye devam etmeye teşvik edilmelidir. Bu da annenin kendi beslenmesinde süt ve süt ürünlerini tamamen çıkarması ile mümkündür. Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir ürün kullanılacaksa bu mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır.