ANAFİLAKSİ


Anafilaksi birçok organ sistemini etkileyen şiddetli, ani, yaygın veya sistemik bir aşırı duyarlılık reaksiyonudur. En şiddetli şekli bronkospazm, üst hava yolu anjiyoödemi ve/veya düşük tansiyon olarak karakterizedir. 1 Anafilaktik reaksiyon ağırlıklı olarak çocuklarda görülür ve yaygın olmasa bile, nadir de değildir. 1 Yaklaşık 170 çocuktan birinde görüldüğü tahmin edilmektedir.2

İnek Sütü Proteini Alerjisinin Bir Belirtisi Olarak Anafilaksi


İnek Sütü Proteini Alerjisi (İSPA), yenidoğanda gözlenen anafilaksinin en sık ikinci sebebidir2 ve hastanelerin acil servislerindeki anafilaktik reaksiyonların %80’ninden sorumludur.1 Ayrıca, yenidoğanda besin ile uyarılmış ölümler de bildirilmiştir.3

İSPA ile ilişkili bulgular ve belirtiler


İSPA’dan etkilenen yenidoğanların çoğunda en az iki belirti, en az iki farklı organ sistemini etkilemektedir.4,5
İSPA’nın en yaygın belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak hastalarınızda İSPA’yı daha erken teşhis etmenize yardımcı olabilir.


COMİSS® TESTİ İSPA’YI ERKEN TEŞHİS ETMENİZE YARDIMCI OLUR.


İnek Sütü ilişkili Belirti Skoru (CoMiSS)® basit, hızlı ve kullanımı kolay bir farkındalık testidir. Yenidoğanda ve bebeklerde inek sütü ile ilişkili bulgularını ve belirtilerini daha kolay ayırt etmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

COMİSS® FARKINDALIK TESTİ


Hastanızda İSPA’ya ait olabileceğini düşündüğünüz belirtiler varsa CoMiSS®
testi ile skorlama yaparak durumunu değerlendirin.


Teste başlayın

İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ

Kaynaklar

1.    K Brown., et al. Med J Aust. 2006:185;5:285–9

2.    Silva IL., et al. Allergy. 2008:63:1071–76

3.    Younker J. and Soar J. Nurs Crit Care. 2010;15(2):94–8

4.    Lifschitz C. and Szajewska H. Eur J Pediatr. 2015;174:141–50

5.    Høst A. Pediatr Allergy Immunol. 1994;5:1–36ÖNEMLİ NOT: Anneler bebeklerinde inek sütü protein alerjisi olsa bile emzirmeye devam etmeye teşvik edilmelidir. Bu da annenin kendi beslenmesinde süt ve süt ürünlerini tamamen çıkarması ile mümkündür. Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir ürün kullanılacaksa bu mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır.