Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.

Sağlık Profesyoneli misiniz?

Eğer sağlık profesyoneliyseniz lütfen sayfayı ziyaret etmek için "EVET"i, değilseniz "HAYIR" ı tıklayınız.

Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.
İBH (İnflamatuar Bağırsak Hastalığı)

İNFLAMATUAR BAĞIRSAK HASTALIĞI

İshal, karın ağrısı ve krampları, iştahta azalma ve kilo kaybı, ateş ve yorgunluk gibi tekrar eden problemler inflamatuar bağırsak hastalığının belirtisi olabilir.*

 

Daha az şiddetli İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) ile karıştırılmaması gereken İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (İBH), sindirim sisteminde kronik bir inflamasyonun olduğu bir hastalık grubudur. İBH bulunan kişilerde günlük faaliyetleri yerine getirmeyi zorlaştıran aralıklı veya sürekli semptomlar görülebilir. İBH’nın en yaygın görülen formları Crohn hastalığı ve ülseratif kolittir.

 

İBH'nin prevalansı artmakta olup Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.5 milyon ve Avrupa'da 2.2 milyon civarında İBH tanısı konmuş hasta bulunmaktadır.

 

İBH’nin nedeni tam bilinmemekle birlikte, genetik faktörler, immün sistem, çevresel faktörler, beslenme şekli ve stres durumu tetikleyebilir. Bu nedenle beslenme şekli ve yaşam biçiminde yapılacak değişiklikler İBH’nin tedavisinde etkili olabilir.

 

Süt ve süt ürünleri, yağlı besinler, baharatlı besinler, kafein ve alkol ve hatta yoğun lif içeren besinler İBH’nin semptomlarını kötüleştirebilir. Sindirimi kolay besinler tüketmek, tüketilen besinlerin kaydını tutmak İBH hastaları için oldukça önemlidir. Ayrıca alınan ilaçların, tüketilen besinlerle birlikte kaydının tutulup takip edilmesi, ilaç-besin etkileşiminin gözlemlenmesi açısından faydalı olacaktır.

 

Hastalığın alevlenme döneminde, kiloda istenmeyen bir düşüşün ortaya çıkabilmesi nedeniyle hastalar sık sık ve az az beslenerek ve gerekliyse besin takviyeleri ile yeterli besin ve sıvı aldığından emin olmalıdır.1,2

 

1.        http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/inflammatory-bowel-disease/basics/definition/con-20034908

2.        Loftus EV Jr. Clinical epidemiology of inflammatory bowel disease: Incidence, prevalence, and environmental influences. Gastroenterology. 2004 May;126(6):1504-17.

 

*Listelenen semptomlar dahil değildir; hastaların gerçek semptomları farklılık gösterebilir.