Kusma

Kusma mide içindekilerinin istemsiz çıkarılmasıdır. Bir kusma atağı genellikle başladıktan 6-24 saat sonra düzelir. Bebeğin özel bir ilaç tedavisi alması gerekmez fakat bu dönemde bol sıvı alması ve dehidrasyondan (susuz kalma) kaçınılması önemlidir.

Bebeğim neden kusuyor?

İnek sütü proteini alerjisi (İSPA) gibi besin alerjileri bebeğinizin kusmasına neden olabilir. İlk birkaç ayda kusma çok yeme gibi minör beslenme problemlerinden kaynaklanabilir. Eğer kusma aniden başlarsa gastroenterit gibi mide bağırsak enfeksiyonundan kaynaklanabilir.
İSPA olan bebeklerin hemen hemen %50’sinde belirti olarak kusma görülebilir.


Bebeğimde İSPA olabilir mi?

Kusma İSPA olan bebeklerde sık görülen bir belirtidir. İSPA olan bebeklere genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler bebekten bebeğe değişebilir. Bebeğinizin normalden daha fazla kustuğunu düşünüyorsanız İSPA olabilir.Bebeğinizde vücudun diğer bölümlerini etkileyebilen ishal dışında diğer belirtileri de fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili sık görülen belirtileri kolayca anlamak için belirti kontrol listesini kullanabilirsiniz.
Belirti kontrol listesi bebeğinizde inek sütü ile ilişkili olabilecek tüm belirtileri seçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra doktorunuzla konuşabilirsiniz. Her durumda bebeğinizin sağlığı ile ilgili şüphe veya endişeniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.


İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ


Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.