Ürti̇ker (Kurdeşen)

Ürtiker kaşıntılı lezyonlarla ve cilt yüzeyinde şişme ile tanınan ve yaygın görülen inflamatuvar bir cilt hastalığıdır. Ürtiker vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Bebeklerde genellikle kısa sürelidir.

Neden bebeğimde ürtiker var?

Ürtikerin en yaygın nedeni inek sütü proteini alerjisi (İSPA) gibi besin alerjisi olabilir. Böcek sokması, ilaçlar veya lateks (örneğin; eldiven) gibi diğer alerjenler de bebeğinizde ürtikere yol açabilir. Enfeksiyon da ürtikere neden olabilir.


Bebeğimde inek sütü proteini alerjisi (İSPA) olabilir mi?

Ürtiker İSPA olan bebeklerde yaygın görülen bir belirtidir. Bebeklerin %30’unda İSPA belirtisi olarak ürtiker görülür.
İSPA olan bebeklere genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler bebekten bebeğe değişebilir. Bebeğinizde ürtiker olduğunu düşünüyorsanız İSPA olabilir.Bebeğinizde vücudun diğer bölümlerini etkileyebilen ishal dışında diğer belirtileri de fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili sık görülen belirtileri kolayca anlamak için belirti kontrol listesini kullanabilirsiniz.
Belirti kontrol listesi bebeğinizde inek sütü ile ilişkili olabilecek tüm belirtileri seçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra doktorunuzla konuşabilirsiniz. Her durumda bebeğinizin sağlığı ile ilgili şüphe veya endişeniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ

Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.