Kabızlık

Kabızlık dışkı yapmada iki hafta veya daha uzun süre devam eden gecikme veya güçlüktür. Bebeklerde ve küçük çocuklarda sık görülen bir problemdir ve yaşamın ilk yılında başlayabilir.

Her bebeğin kendi dışkılama düzeni vardır. Bazen sert dışkılama olması yaygındır ve anne sütü alan bazı bebeklerde bile haftada bir kere dışkılama olabilir. Eğer bebeğinizde kabızlık varsa endişe etmenize gerek yoktur çünkü nadiren tıbbi bir duruma bağlıdır.

0-3 aylık bebeklerde günde 3 kere dışkılama olabilir.

Bebeğim neden kabız oldu?

Bazı bebeklerde uzun süren kabızlık inek sütü proteini alerjisi (İSPA) bağlı olabilir. Bazı bebeklerin bağırsak hareketlerinin yavaş olması normaldir. Bu nedenle çok sık dışkılamazlar.


Bebeğimde İSPA olabilir mi?

Kabızlık İSPA olan bebeklerde sık görülen bir belirtidir. İSPA olan bebeklerde genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler değişkenlik gösterebilir. Bebeğinizde kabızlık olduğunu düşünüyorsanız İSPA olabilir.
Bebeğinizde vücudun diğer bölümlerini etkileyebilen diğer belirtileri de fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili sık görülen belirtileri kolayca anlamak için belirti kontrol listesini kullanabilirsiniz.
Belirti kontrol listesi bebeğinizde inek sütü ile ilişkili olabilecek tüm belirtileri seçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra doktorunuzla konuşabilirsiniz. Her durumda bebeğinizin sağlığı ile ilgili şüphe veya endişeniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.


İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ


Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.