Sürekli̇ Öksürük

Öksürük, vücudun balgam, mukus veya bebeğin solunum yollarını tıkayan besin parçalardan kendini korumak için oluşturduğu solunum yolunun doğal bir refleksidir.

Öksürük bebeklerde veya çocuklarda en sık görülen hastalık belirtisidir ve sıkıntı verici olmakla birlikte genellikle ciddi bir durumun habercisi değildir.

Sürekli öksürük ise her gün olup, üç veya dört haftadan daha uzun süre devam eden, öksürüktür. Üç aylıktan daha küçük bebekler çok fazla öksürmez. Bu nedenle sürekli öksürük bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi olabilir.


Bebeğimin neden sürekli öksürüğü olabilir?

Bebeğinizde inek sütü proteini alerjisi (İSPA) gibi besin alerjisi olabilir. Diğer olası nedenler viral hastalıklar (soğuk algınlığı, grip, krup), pasif içicilik, reflü, astım veya bronşit gibi solunumla ilgili durumlardır.


İnek sütü proteini alerjisi olabilir mi?

Sürekli öksürük İSPA olan bebeklerde sık görülen bir belirtidir. İSPA olan bebeklerin hemen hemen %30’unda sürekli öksürük görülür. İSPA olan bebekler genellikle birden fazla belirtiye sahiptir ve bu belirtiler değişkenlik gösterir.

öksürük


Bebeğinizde sürekli öksürük olduğunu düşünüyorsanız İSPA olabilir. Sürekli öksürüğün dışında bebeğinizin vücudunun diğer bölümlerini de etkileyen farklı belirtileri fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili belirtileri anlamanın kolay yolu belirti kontrol listesini kullanmaktır.
Belirti kontrol listesi bebeğinizde inek sütü ile ilişkili olabilecek tüm belirtileri seçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra doktorunuzla konuşabilirsiniz. Her durumda bebeğinizin sağlığı ile ilgili şüphe veya endişeniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.


İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ


Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.