Reflü Ve Regürji̇tasyon

Regürjitasyonsütün mideden ağza geri gelmesidir ve sıklıkla bebek tarafından tükürülür. Regürjitasyon kusma ile aynı değildir. Kusma sütün mideden hızla geri gelmesidir. Bebeklerde reflü ve regürjitasyon belirtileri yaygındır ve genellikle 12 aylık olunca düzelir.
Neden bebeğimde reflü veya regürjitasyon var?

Bebeklerde görülen reflü ve regürjitasyonun nedeni inek sütü proteini alerjisi (İSPA) gibi bir besin alerjisine bağlı olabilir.
Olgunlaşmamış beslenme sistemi, çoğunlukla düz yatmak ve neredeyse tamamen sıvı beslenmek de reflü ve regürjitasyona neden olabilir.Bebeğimde İSPA olabilir mi?

Reflü ve regürjitasyon İSPA olan bebeklerde sık görülen bir belirtidir. İSPA olan bebeklerde genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler değişkenlik gösterebilir. Bebeğinizde reflü veya regürjitasyon belirtileri olduğunu düşünüyorsanız İSPA olabilir.

Bebeğinizde vücudun diğer bölümlerini etkileyebilen diğer belirtileri de fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili sık görülen belirtileri kolayca anlamak için belirti kontrol listesini kullanabilirsiniz.


Reflüsü olan bebeklerin hemen hemen 40% ’ında İSPA olma olasılığı vardır
Belirti kontrol listesi bebeğinizde inek sütü ile ilişkili olabilecek tüm belirtileri seçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra doktorunuzla konuşabilirsiniz. Her durumda bebeğinizin sağlığı ile ilgili şüphe veya endişeniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.


İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ


Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.