Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.

Sağlık Profesyoneli misiniz?

Eğer sağlık profesyoneliyseniz lütfen sayfayı ziyaret etmek için "EVET"i, değilseniz "HAYIR" ı tıklayınız.

Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.
Disfaji

DİSFAJİ YUTMADA GÜÇLÜĞE NEDEN OLAN BİR SORUNDUR

DİSFAJİ

Disfaji, boğazın tam olarak blokajı veya bir şeyin yutma faaliyetini engellemesi hissidir. Bebekler ve yaşı ilerleyen kişilerde tipik olarak daha yaygın olmasına rağmen disfajinin birçok nedeni vardır ve tüm yaşlardaki kişileri etkileyebilir. Disfaji başka sağlık problemlerine neden olabilir ve bu nedenle uygun şekilde teşhisi konmalı ve tedavi edilmelidir.

 

Soluk alma, çiğneme veya yutma ritmik ve tekrarlayıcı hareketlerdir ve bu işlevlerde meydana gelecek herhangi bir problem kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürebilir. Yutmada güçlük veya yutarken tıkanma hissi olarak tanımlanan disfaji bu türde bir problemdir. Disfaji sinir sistemindeki bir hastalık veya hasarlanma, özofagus kaslarının spazmı veya fiziksel olarak özofagusu tıkayan veya daralmasına neden olan diğer durumlardan kaynaklanabilir.1* Tükürük üretiminde bozulma veya ağız kuruluğu da disfajiyi kötüleştirebilir.

 

Disfaji, yeme ve içmeyi rahatsız edici hale getirmesinin yanında, ciddi sağlık problemlerine de neden olabilir. Bu durumdaki birçok kişinin uygun teşhis veya tıbbi tedavi arayışında olmaması veya almaması nedeniyle daha az yemek ve içmek malnütrisyon ve dehidrasyon, kilo kaybı, solunum enfeksiyonları ve hatta başkaları ile beraber yemekten kaçınma gibi sosyal problemlere yol açabilir. Disfaji,  50 yaşın üstündeki popülasyonun yaklaşık % 14'ünü etkileyen2 yaygın bir problemdir. Disfajili hastalarda yeterli besin alma zorluğu olabilmesi nedeniyle yemeleri ve içmelerini düzenlemek, durumlarının yönetiminde önemli bir adımdır.

 

1.        http://www.webmd.com/digestive-disorders/tc/difficulty-swallowing-dysphagia-overview
Erişim Aralık 2014

2.        Kawashima K, Motohashi Y, Fjushima I. Disfaji tarama anketi kullanılarak yapılan tahmine göre toplum içinde yaşayan yaşlı kişiler arasında disfaji prevalansı. Dysphagia. 2004; 19(4):266-71.

 

*Listelenen semptomlara hepsi dahil değildir, hastaların gerçek semptomları farklılık gösterebilir.