Egzama

Egzama oldukça kaşıntılı, kırmızı veya kahverengimsi, kuru, çatlamış ve pullu ciltle, ile tanınan ve yaygın görülen inflamatuvar bir cilt hastalığıdır. Özellikle gece kaşıntı daha fazla olur. Bebeklerde egzama genellikle yüzde, saçlı deride, kol ve bacakların dış yüzeylerinde görülür.

Neden bebeğimin egzaması var?

Egzamanın kesin nedenleri bilinmemektedir fakat çoğu durumda nedeni inek sütü proteini alerjisi (İSPA) gibi besin alerjisi kaynaklı olabilir. Erken bebeklik döneminde egzaması olan çoğu bebeğin bir veya daha fazla maddeye alerjisi vardır. Astım, saman nezlesi veya bahar nezlesi gibi ailede alerji geçmişi varsa bebeğinizde egzama gelişme olasılığı daha fazladır.
Bebek egzaması İSPA’nin en sık görülen belirtilerinden biridir.


Bebeğimde inek sütü proteini alerjisi (İSPA) olabilir mi?

İSPA olan bebeklere genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler bebekten bebeğe değişebilir. Bebeğinizde egzama olduğunu düşünüyorsanız İSPA olabilir.Bebeğinizde vücudun diğer bölümlerini etkileyebilen ishal dışında diğer belirtileri de fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili sık görülen belirtileri kolayca anlamak için belirti kontrol listesini kullanabilirsiniz.
Belirti kontrol listesi bebeğinizde inek sütü ile ilişkili olabilecek tüm belirtileri seçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra doktorunuzla konuşabilirsiniz. Her durumda bebeğinizin sağlığı ile ilgili şüphe veya endişeniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.


İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ


Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.