Beslenme Reddi̇ (Yemek Yememe)

Beslenme reddi genellikle bebekler 6-9 aylık olduğunda başlayan bir beslenme problemidir.
Bebek aşırı yemek reddi veya iştah azlığı nedeniyle beslenmediği zaman büyüme ve gelişme geriliği görülebilir.

Bebeğim neden yemek yemiyor?

Bebeğiniz büyüdükçe sizinle beraber bir beslenme düzeni geliştirecektir. Siz veya bebeğiniz beslenme ipuçlarını kolayca anlayamazsanız bu durum karışıklığa ve beslenme reddine yol açabilir.
Bebeğin beslenmeyi reddetmesine neden olan sıkıntının altında tıbbi durum öncülüğü söz konusu olabilir. Bebeğin boğulmasına veya kusmasına neden olan travmatik bir yeme deneyimi de bebeğin besin reddine (yemek yememesine) neden olabilir.


Bebeğimde İSPA olabilir mi?

Bebeğin yememesi veya beslenmeyi reddetmesi inek sütü proteini alerjisi (İSPA) olan bebeklerde sık görülen bir belirtidir.
İSPA olan bebeklere genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler bebekten bebeğe değişebilir.
Bebeğiniz beslenme reddiyorsa İSPA olabilir. Bebeğinizde vücudun diğer bölümlerini etkileyebilen diğer belirtileri de fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili sık görülen belirtileri kolayca anlamak için belirti kontrol listesini kullanabilirsiniz.
Belirti kontrol listesi bebeğinizde inek sütü ile ilişkili olabilecek tüm belirtileri seçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra doktorunuzla konuşabilirsiniz. Her durumda bebeğinizin sağlığı ile ilgili şüphe veya endişeniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.


İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ


Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.