baby

İSPA’nın tanısı

ERKEN VE KESİN TANI ÖNEMLİDİR.

İnek sütü protein alerjisi (İSPA), farklı ve spesifik olmayan bulguları ve belirtileri olan ve genellikle yanlış teşhis veya gecikmiş teşhisle sonuçlanabilen bir durumdur. İSPA’nın erken tanısını destekleyecek kılavuz ve testler mevcuttur.


COMİSS® FARKINDALIK TESTİ

commis

CoMiSS®

Önde gelen uzmanlar, doktorların İSPA’ya işaret edebilecek spesifik olmayan bulguları ve belirtileri fark etmesine yardımcı olmak üzere, kullanımı kolay ve hızlı bir test olan İnek Sütü İlişkili Belirti Skorunu (CoMiSS®) 1 geliştirmiştir.
CoMiSS® hakkında daha fazla bilgi
comiss-form

CoMiSS® farkındalık testi

Eğer hastanızın İSPA ile ilişkili olabileceğini düşündüğünüz belirtileri varsa, değerlendirme yapmak için CoMiSS ® testini kullanın.

curve
İSPA’nın tanısı

Tanı yolundaki adımlar

Asıl hedef tanı sürecini kısaltmak ve hasta yükünü azaltmaktır. Bu hedefe ulaşmak için birkaç aşama gereklidir: bebeğin belirtilerini ve aile öyküsünü sorgulamak, tanı testleri uygulamak ve eliminasyon diyeti ile bunu takiben besin yükleme testi ile tanıyı doğrulamak.

1. ADIM : BELİRTİLER VE AİLE ÖYKÜSÜ

2. ADIM : TANI TESTLERİ

3. Adım : Tanının doğrulanması

KAYNAKLAR

  1. Vandenplas Y, et al. A workshop report on the development of the Cow’s Milk-related Symptom Score awareness tool for young children. Acta Paediatr. 2015;104(4):334–9.
  2. Koletzko S, et al. Diagnostic approach and management of cow’s-milk protein allergy in infants and children: ESPGHAN GI Committee practical guidelines. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2012;55(2):221–9.
  3. Luyt D, et al. BSACI guideline for the diagnosis and management of cow’s milk allergy. Clin Exp Allergy. 2014;44(5):642–72.
  4. Muraro A, et al. EAACI Food Allergy and Anaphylaxis Guidelines: diagnosis and management of food allergy. Allergy. 2014;69:1008–25.
  5. Vandenplas Y, et al. Guidelines for the diagnosis and management of cow’s milk protein allergy in infants. Arch Dis Child. 2007;92:902–8.


ÖNEMLİ NOT: Anneler bebeklerinde inek sütü protein alerjisi olsa bile emzirmeye devam etmeye teşvik edilmelidir. Bu da annenin kendi beslenmesinde süt ve süt ürünlerini tamamen çıkarması ile mümkündür. Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir ürün kullanılacaksa bu mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır.