Döküntü

Döküntü sağlıklı bebeklerde bile çok yaygın bir şekilde görülür. Bebek doğduktan birkaç gün sonra ortaya çıkabilir ve genellikle bebeğin hassas cildinin yeni ve farklı çevreye alışmasının bir sonucudur. Cilt döküntülerinin çoğu zararsızdır ve çoğu zaman kendiliğinden düzelir.

Bebeklerde en sık görülen döküntüler yenidoğan döküntüsü, bebek aknesi, konak, pişik, tıkanmış yağ bezeleri, egzama ve ürtiker (kurdeşen) dir.


Bebeklerde döküntü neden olur?

İnek sütü proteini alerjisi (İSPA) gibi besin alerjileri bebeğinizde döküntüye neden olabilir. Döküntünün diğer sık görülen nedenleri bakteriyel, mantar veya viral infeksiyonlardır.


Bebeğimde İSPA olabilir mi?

Döküntü İSPA olan bebeklerde sık görülen bir belirtidir. İSPA olan bebeklere genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler değişkenlik gösterebilir. Bebeğinizde döküntü olduğunu düşünüyorsanız bu durum İSPA’dan kaynaklı olabilir.Bebeğinizde vücudun diğer bölümlerini etkileyebilen ishal dışında diğer belirtileri de fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili sık görülen belirtileri kolayca anlamak için belirti kontrol listesini kullanabilirsiniz.
Belirti kontrol listesi bebeğinizde inek sütü ile ilişkili olabilecek tüm belirtileri seçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra doktorunuzla konuşabilirsiniz. Her durumda bebeğinizin sağlığı ile ilgili şüphe veya endişeniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.


İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ


Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.