Şişlik

Şişlik cildin daha derin tabakalarını etkiler ve sıklıkla göz ve dudak çevresinde oluşur. Şişlik kaşıntılı değildir ancak ağrı veya ısı artışı olabilir.

Neden bebeğimin gözlerinde veya dudaklarında şişlik var?

Şişliğin en yaygın nedeni inek sütü proteini alerjisi (İSPA) gibi besin alerjileri olabilir. Böcek sokması, ilaçlar veya lateks (örneğin; eldiven) gibi diğer alerjenler de bebeğinizde göz ve dudaklarda şişmeye yol açabilir.


Bebeğimde İSPA olabilir mi?

Şişlik İSPA olan bebeklerde yaygın görülen bir belirtidir.
İSPA olan bebeklere genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler bebekten bebeğe değişebilir. İSPA olan bebeklerde genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler değişkenlik gösterebilir. Bebeğinizde şişlik olduğunu düşünüyorsanız İSPA olabilir.

Bebeğinizde vücudun diğer bölümlerini etkileyebilen diğer belirtileri de fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili sık görülen belirtileri kolayca anlamak için belirti kontrol listesini kullanabilirsiniz.Bebeğinizde vücudun diğer bölümlerini etkileyebilen ishal dışında diğer belirtileri de fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili sık görülen belirtileri kolayca anlamak için belirti kontrol listesini kullanabilirsiniz.
Belirti kontrol listesi bebeğinizde inek sütü ile ilişkili olabilecek tüm belirtileri seçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra doktorunuzla konuşabilirsiniz. Her durumda bebeğinizin sağlığı ile ilgili şüphe veya endişeniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ

Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.