Hiriltili Solunum

Hışıltılı solunum tiz, ıslık sesi şeklinde solumaktır ve solunum yolları daraldığında bebeğin solumasını güçleştirir. Solunum yollarının boyutlarındaki farklılık nedeniyle genellikle bebeklerde ve çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülür.
Bebeğim neden hırıltılı nefes alıyor?
Bebeklerde hışıltının farklı nedenleri vardır:


İnek sütü proteini alerjisi olabilir mi?

Hışıltılı solunum İSPA olan bebeklerde sık görülen bir belirtidir. İSPA olan bebeklerin yaklaşık %30’unda hışıltılı solunum görülür. İSPA olan bebeklere genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler bebekten bebeğe değişebilir.
Bebeğinizde hışıltılı solunum olduğunu düşünüyorsanız İSPA olabilir. Hışıltılı solunum dışında bebeğinizi etkileyen diğer belirtileri da fark etmiş olabilirsiniz. İSPA ile ilişkili sık görülen belirtileri kolayca anlamak için belirti kontrol listesini kullanabilirsiniz.
Belirti kontrol listesi bebeğinizde inek sütü ile ilişkili olabilecek tüm belirtileri seçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra doktorunuzla konuşabilirsiniz. Her durumda bebeğinizin sağlığı ile ilgili şüphe veya endişeniz varsa mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.


İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ


Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.