Anne sütünün bebek için en iyi besin olduğuna inanıyoruz. Anneler ve aileler doktora danıştıklarında bebeğin sağlık durumu nedeniyle optimal anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığını görürler. Bu durumda bebeğe beslenmesinde özel tıbbi durumlar için hazırlanmış mamalar hayati rol oynar. Anne sütü yerine geçen mamaların sağlanması konusunda Nestlé Health Science olarak bir sorumluluğumuz vardır.

Bu web sitesi inek sütü proteini alerjisinin yönetimi ve beslenme çözümleri sunmayı amaçlar. Bu web sitesine devam ederek Nestlé Health Science’in kendi isteğinizle bilgi sunduğunu kabul etmiş olursunuz.

Sağlık Profesyoneli misiniz veya ebeveyn misiniz?


Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.

Sağlık Profesyoneli misiniz?

Eğer sağlık profesyoneliyseniz lütfen sayfayı ziyaret etmek için "EVET"i, değilseniz "HAYIR" ı tıklayınız.

Ürün sayfalarımızın içeriği sağlık profesyonelleri için hazırlanmıştır.
Anasayfaya yönlendirileceksiniz.
Sağlık profesyonelleri için hazırlanmış içeriğe yönlendiriliyorsunuz.

İNEK SÜTÜ PROTEİN ALERJİSİ TANI VE TEDAVİ

NESTLÉ HEALTH SCIENCE: İNEK SÜTÜ PROTEİN ALERJİSİ TANI VE TEDAVİ SÜRECİNİ DESTEKLEMEKTEDİR

İnek sütü protein alerjisi (İSPA) yenidoğanda en yaygın gözlenen besin alerjilerinden biridir 1 ve sıklıkla değişik, spesifik olmayan belirtilerle kendini gösterir. Bu durum, tanıyı ve dolayısıyla alerji ile mücadeleyi güçleştirmektedir. Nestlé Health Science bu mücadelenin farkında olarak, uzmanlar tarafından geliştirilmiş araçlar ile besin çözümleri sağlamakta ve İSPA’lı yenidoğan ve bebeklerde erken tanı ve uygun müdahaleyi kolaylaştırmak üzere sağlık çalışanlarına destek sağlamaktadır. Ayrıca İSPA belirtilerine yönelik farkındalığı artırmak için yararlı bilgiler sağlıyoruz ve hasta yakınlarını destekliyoruz.

Anne kucağında ağlayan yenidoğan

BULGULAR VE BELİRTİLER

Yatıştırılamayan ağlama, kolik, cilt döküntüsü, kusma, ishal ve kabızlık özellikle bebeklerde İSPA’nın yaygın bulguları ve belirtilerindendir. Bulgular ve BELİRTİLER
CoMiSS® farkındalık testi yazılı ve online olarak temin edilebilir durumdadır.

İSPA’YI DEĞERLENDİRİN

Önde gelen uzmanlar, doktorların İSPA’nın göstergesi olabilecek spesifik olmayan bulguları ve belirtileri fark etmesine yardımcı olmak üzere İnek Sütü İlişkili Belirti Skorunu (CoMiSS®) geliştirmiştir.


CoMİSS® TESTİ
Doctor examining an infant with suspected cow’s milk protein allergy

TANIYI NETLEŞTİRİN

İSPA’nın tanısı zordur ve tanı konmasına yardımcı testler mevcuttur. Altın standart inek sütü proteini içermeyen diyet yapılması (eliminasyon diyeti) ve bunu takiben besin yükleme testi uygulanmasıdır.


İSPA’nın tanısı
NESTLÉ HEALTH SCIENCE BESLENME ÇÖZÜMLERİ SERİSİ
Nestlé Health Science, İSPA’lı çocukların özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış beslenme çözümleri serisine sahiptir. Ürünlerimiz bebekte normal büyüme ve gelişimi desteklemektedir.
BESLENME ÇÖZÜMLERİMİZ

KAYNAKLAR

  1. Koletzko S, et al. Diagnostic Approach and Management of Cow’s-Milk Protein Allergy in Infants and Children: ESPGHAN Gl Committee Practical Guidelines. JPGN 2012;55:221–9


ÖNEMLİ NOT: Anneler bebeklerinde inek sütü protein alerjisi olsa bile emzirmeye devam etmeye teşvik edilmelidir. Bu da, annenin beslenmesinden süt ve süt ürünlerini tamamen çıkarması ile mümkündür. Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir ürün kullanılacaksa bu mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır.