SÜT ALERJİSİ NEDİR ?

BEBEĞİNİZİN İNEK SÜTÜNDE BULUNAN PROTEİNLERE KARŞI ALERJİSİ OLDUĞUNDAN ŞÜPHELENİYOR MUSUNUZ?

İnek sütü alerjisi (İSA) olarak da bilinen inek sütü proteini alerjisi (İSPA) bebeklerde ve küçük çocuklarda en sık görülen besin alerjilerinden biridir. Belirtileri tedirgin edici olabilir fakat İSPA doğru beslenme ile kolaylıkla yönetilebilir. Bu nedenle tanıyı koymak çok önemlidir. İSPA olan çocuklarının büyük çoğunluğunu 3 yaşına geldiğinde düzelmiş olur.

İNEK SÜTÜ PROTEİN ALERJİSİ (İSPA) NEDİR?

İSPA bebeğinizin bağışıklık sisteminin inek sütündeki proteinlere anormal tepki verdiği bir besin alerjisidir. Nadir durumlarda sadece anne sütü alan bebeklerde bile anne sütüyle aktarılan inek sütüne karşı alerji gelişebilir.
BEBEĞİNİZDEKİ İSPA BULGULARI VE BELİRTİLERİNİN ANLAŞILMASI

İSPA bir besin alerjisidir ve sadece sindirim sistemini değil (ishal ve kusma), aynı zamanda solunum sistemini (burun akıntısı veya öksürük) ve cildi (kuru ve pullu cilt) de etkileyebilir.
İSPA bulguları ve belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinin

İSPA tanısı nasıl koyulur?

Bebeğinizde İSPA varsa doktorunuz bebeğinizi muayene ettikten sonra sizin de fark ettiğiniz belirtiler hakkında sorular soracaktır. İSPA’dan şüpheleniliyorsa doktorunuz tanıya yardımcı olabilecek özel testler de yapabilir.
İSPA tanısı hakkında daha fazla bilgi edininTanı konduktan sonra İSPA belirtileri kolayca yönetilebilir. Doğru bir destekle her ebeveyn için bebeğini beslemek kolay ve eğlenceli bir hale dönüşebilir.

Doktorunuz bebeğinizin belirtilerinin iyileşmesi konusunda ve bebeğinizin beslenmesinden inek sütü proteininin çıkarılması ile ilgili önerilerde bulunacaktır. Bu sizin anne sütü verme rutininizi etkilemeyecektir. Bebeklerin anne sütündeki inek sütü proteinine alerji geliştirdiği nadir durumlarda doktorunuz beslenmenizden inek sütü proteinini çıkarmanın yolları hakkında önerilerde bulunacaktır (örn. süt, krema, yoğurt, peynir, ayran, vb.).Anne sütü yaşamın ilk aylarında bebeğinizi beslemek için en iyi yoldur ve mümkün olan her zaman tercih edilmelidir. İSPA olan bebeğin beslenmesi için de tercih edilmesi gereken seçenektir.

İnek sütü proteini içeren tamamlayıcı besinler ve destekleyici gıdalardan (modifiye edilmemiş hayvan sütü proteinleri) kaçınılmalıdır. Doktorunuz uygun alternatifleri belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin beslenmesini düzenlemeniz gereken sürenin uzunluğu bebeğin yaşına ve bağışıklık reaksiyonun şiddetine bağlıdır. Çoğu bebekte 3 yaş civarında inek sütü proteinlerine karşı tolerans gelişir.

Önemli not: Anneler bebeklerinde İSPA olsa bile anne sütüne devam etmeleri konusunda desteklenmelidir. Annenin kendi beslenmesindeki inek sütü proteini, tüm besin kaynaklarını tamamen çıkarması için kapsamlı bir diyet danışmanlığı gerekir. Eğer bebek için özel bir mama kullanılmasına karar verilmişse etiketteki kullanma talimatlarını izlemek önemlidir. Su ve biberonun kaynatılmaması veya sütün yanlış seyreltilmemesi bebeğin hasta olmasına yol açabilir. Yanlış saklama, taşıma hazırlama ve beslenme bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklerde özel tıbbi amaçlar için kullanılan mamalar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.