Burun akıntısı ve hapşırma

BURUN AKINTISI VE HAPŞIRMA


Burun akıntısı, nazal ve çevre dokular ve kan damarlarının ürettiği berrak sıvı veya kıvamlı mukusun boşaltılmasıdır.1 Hapşırma, burun ve boğazın mukoza zarlarında meydana gelen iritasyon sonucunda ağız ve burun aracılığıyla dışarıya verilen kuvvetli, ani ve kontrolsüz havadır. 2

Bebeklerin neden burun akar? Bebekler neden hapşırırlar?

Yenidoğan ve bebeklerde burun akıntısı ve hapşırma, soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlar veya bahar nezlesi ve toz gibi alerjiler sebebiyle gözlenebilir.2,3 Her ikisi de rinitin belirtileridir ki bunun alerjik ve alerjik olmayan nedenleri vardır.4,5

İnek sütü protein alerjisinin bir belirtisi olarak burun akıntısı ve hapşırma

Rinit belirtileri aynı zamanda inek sütü protein alerjisi durumunda da ortaya çıkabilir. İSPA’lı bebeklerde rinit belirtileri, inek sütü protein alımınından hemen sonra kendini gösterecektir.6

İSPA’lı bebeklerin çoğunluğunda en az iki organ sistemini etkileyen az iki belirti vardır.7,8 Burun akıntısı ve hapşırma gibi solunum belirtilerine ek olarak hastanızda İSPA ile ilişkili olabilecek başka belirtiler ve bulgular da varsa 9 (aşağıya bakınız), belirti kombinasyonunu skorlamak ve İSPA ihtimalini değerlendirmek için CoMiSS® testini10 kullanabilirsiniz.İSPA ile ilişkili bulgular ve belirtiler 9
  • Gastrointestinal Kolik, kusma, reflü, regürjitasyon, anoreksi, ishal, kabızlık
  • Solunum: Kronik öksürük, hapşırma, hışıltılı solunum, burun akıntısı
  • Cilt: Döküntü, ürtiker, anjiyoödem, atopik dermatit
  • Genel: Büyüme geriliği, anafilaksi, uykusuzluk, yatıştırılamayan ağlama


CoMİSS® testİ İSPA’yı erken teşhİs etmenİze yardımcı olur.


İnek Sütü ilişkili Belirti Skoru (CoMiSS)® basit, hızlı ve kullanımı kolay bir farkındalık testidir. Yenidoğanda ve bebeklerde inek sütü ile ilişkili bulgularını ve belirtilerini daha kolay ayırt etmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.


Bu belİrtİyİ CoMİSS® testİ İle skorlama


  • Solunum belirtilerinin kombinasyonuna bir skor verilir.
  • Skor ne kadar yüksekse belirtilerin şiddeti de o kadar yüksektir.
  • Solunum belirtilerine ek olarak, aşağıdaki bulgulardan ve belirtilerden herhangi biri varsa, onlar da CoMiSS® aracı ile skorlanmalıdır. Bu belirtile ishal, regürjitasyon, kabızlık ve cilt (ürtiker, atopik dermatit) belirtileridir.

COMİSS® FARKINDALIK TESTİ


Hastanızda İSPA’ya ait olabileceğini düşündüğünüz belirtiler varsa CoMiSS®
testi ile skorlama yaparak durumunu değerlendirin.


Teste başlayın

İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN DİĞER BELİRTİLERİ

Kaynaklar

1.    Mayo Clinic: Runny nose definition. http://www.mayoclinic.org/symptoms/runny-nose/basics/definition/SYM-20050640?p=1 (Accessed March 2016)

2.    Medline Plus: Sneezing https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003060.htm Accessed March 2016

3.    Mayo Clinic: Runny nose causes.http://www.mayoclinic.org/symptoms/runny-nose/basics/causes/sym-20050640(Accessed March 2016)

4.    Mayo Clinic: Non-allergic rhinitis. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonallergic-rhinitis/symptoms-causes/dxc-20179169 (Accessed March 2016)

5.    Mayo Clinic: Allergic rhinitis. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hay-fever/basics/definition/con-20020827 (Accessed March 2016)

6.    Caffarelli C., et al. It J Pediatr. 2010;36:5

7.    Koletzko S., et al. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2012;55(2):221–9

8.    Lifschitz C. and Szajewska H. Eur J Pediatr. 2015;174:141–50

9.    Høst A. Pediatr Allergy Immunol. 1994;5:1–36

10.  Vandenplas Y., et al. Acta Paed. 2015;104:334–39ÖNEMLİ NOT: Anneler bebeklerinde inek sütü protein alerjisi olsa bile emzirmeye devam etmeye teşvik edilmelidir. Bu da annenin kendi beslenmesinde süt ve süt ürünlerini tamamen çıkarması ile mümkündür. Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir ürün kullanılacaksa bu mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır.